Fakultní nemocnice Ostrava ošetřila před covidem zhruba 10 tisíc dětí ročně a přes 1500 jich bylo hospitalizováno. V průběhu covidu klesl počet úrazů o dvě třetiny. Nyní po rozvolnění začala čísla hrozivě narůstat. Časté jsou úrazy na trampolíně, na kolech a koloběžkách či skateboardech.
Ivo Kopáček, vedoucí lékař Centrum dětské traumatologie FNO: "Ty děti zlenivěly, takže ztratily ty sportovní návyky, ztratily koordinaci a ta křivka úrazů začíná pomalu, ale jistě, stoupat."
Proto fakultní nemocnice, která je jedním z 8 dětských traumacenter v Česku, uspořádala ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému a dalšími organizacemi akci Stane se to ve vteřině. Odborníci radí rodičům i dětem, jak nejlépe předcházet úrazům či poskytnout první pomoc.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranná služba má na svém stanovišti 3 místa, na kterých se návštěvníci mohou učit jednak srdeční masáž, jednak 1. pomoc po autonehodě a třetím stanovištěm je operační středisko."
Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Máme preventivní programy Zebra se za tebe nerozhlédne a Na kole jen s přilbou, které předcházejí úrazům, které se mohou stát v dopravě."
Podle odborníků je ale nejdůležitější prevencí používat zdravý rozum. Rodiče by měli být schopni odhadnout fyzické a mentální schopnosti dítěte a přizpůsobit se jim.