Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků. Nabízejí jak klasickou, tak alternativní výuku

Ostrava-Poruba |

Městský obvod Ostrava-Poruba má celkem 12 základních škol, ve kterých letos otevřeli 28 prvních tříd a přivítali na 600 nových dětí. Všechny dostaly od vedení radnice dárky.

Výtvarné potřeby a školní pomůcky dostaly od vedení porubské radnice všechny děti, které letos nastoupily do prvních tříd ZŠ. Poslední roky je jejich počet přibližně stejný a pohybuje se kolem 6 stovek.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Děláme to vždycky ve spolupráci s řediteli škol a jim dopředu říkají, co žáci dostanou, aby s tím potom ve škole mohli počítat, aby věděli, co každý bude mít. Máme celkem 12 škol, takže to celkem vychází, že v každém stavebním obvodu je jedna základní škola . Máme tady nastavené i spádové obvody, takže děti můžou chodit do těch škol, které mají nejblíž a z těch 12 škol máme i dvě školy, které se zaměřují na alternativní formu vzdělávání. To je waldorfská ZŠ a ZŠ s prvky montessori.”

Například na ZŠ ukrajinská, kde právě funguje i základní škola s prvky montessori lestos usedlo do školních lavic 12 prvňáčků a hned se skamarádili se svými staršími spolužáky.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Ve dvou trojročích máme nových 12 žáčků rozdělených po šesti do těch trojročí. Obecně ve škole máme nové tři první třídy, ale v letošním roce jsme nově otevřeli tento pavilon, otevřeli jsme zrekonstruované patro a jsem velmi rád, že se nám to v letošním školním roce povedlo.”
anketa: prvňáčci montessori třídy: “Děláme slova opačného významu. Už jsme jich poskládali 5. Líbí se mi tady.”
“Teďka děláme pomůcku na mínus a jde nám to dobře. ///Já tady chodím teprve první rok a moc se mi tady líbí.”
“Nejraději dělám , nevím, asi všechno a líbí se mi tu dobře. Jsem tady poprvé a mám tady hodně kamarádů.”
“Mi se tady moc líbí a těším se tady na další den, protože tady to je bezva a nejraději dělám pomůcky.”
“Jsem tady už 3 roky na ZŠ Ukrajinská, líbí se mi tady, jsem rád, že nás rozdělili, protože to udělali lépe a líbí se mi to tak a baví mě učení, je to tady zajímavé a je to dobrá škola.”
Petra Staffinová, učitelka: “Máme v jednom ročníku děti prvního, druhého i třetího ročníku, což je velká výhoda, protože na to, že je druhý den, tak děti i prvního ročníku se už krásně začlenily, spolupracují , krásně nám to funguje. Ukázali jsme si systém jak tady ve třídě pracujeme, každé dítě už má přiděleného svého druháčka a třeťáčka, který mu pomáhá. Ukazuje mu pomůcky, které ve třídě máme, takže si myslím, že děti vypadají velmi spokojeně a krásně nám systém trojročí zatím funguje.”
Kristýna Kohůtková, jedna ze zakladatelek spolku Montessori Poruba: “Za spolek Montessori Poruba můžu říct, že rodiče i děti jsou nadšeni z nového pavilonu, prostory jsou tady nádherné a chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci pavilonu. Škole, panu řediteli i rodičům, kteří pomáhali stěhovat a v neposlední řadě i městskému obvodu Poruba.”

Do budoucna by by se měl montessori pavilon kompletně propojit se základní školou, a to rekonstrukcí schodiště a šaten.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Samozřejmě budou nezávislé na sobě, ale tělocvična, školní hřiště a takové věci, školní jídelna, budeme mít společné, a ty průchody, přechody, aby byly také příjemné.”

V příštím školním roce má škola v plánu začít budovat druhé trojročí, to znamená od 4., 5., 6. třídy.

Nahlásit chybu


K tématu

Děti z Hradiště si musely uzamčený vstup do školy rozluštit

4. září 2023 16:26 | Těrlicko | Libor Běčák

Zahájení nového školního roku se v Těrlicku neneslo jen slavnostním vítáním prvňáčků, ale také představením toho, co se podařilo modernizovat o prázdninách.

Prvňáčci na 2. ZŠ ve Frýdku-Místku se zapojí do inovativního projektu Začít spolu

4. září 2023 13:35 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Školáci se opět vrátili do lavic. Pro ty nejmenší to byl významný první školní den. Na 2. Základní škole navíc letos rozjíždějí projekt Začít spolu, který cílí hlavně na děti a jejich rozvoj. Nebo podporuje spolupráci mezi dětmi a také mezi školou a rodinou.

Prvňáčci se budou v Ostravě učit číst, psát, počítat, ale i třídit odpady

3. září 2023 9:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Noví školáci v krajském městě dostanou zábavné sady o třídění odpadů. Praktickou pomůcku „Třídíme se zvířátky“ najde první školní den na lavicích bezmála 2 700 žáků prvních tříd z 60 škol v Ostravě. Je to společný projekt Moravskoslezského kraje, neziskové společnosti EKO-KOM a kolektivních systémů ASEKOL a Elektrowin.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků. Nabízejí jak klasickou, tak alternativní výuku
Vydáno 15. září 2023 16:42, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Městský obvod Ostrava-Poruba má celkem 12 základních škol, ve kterých letos otevřeli 28 prvních tříd a přivítali na 600 nových dětí. Všechny dostaly od vedení radnice dárky.

Výtvarné potřeby a školní pomůcky dostaly od vedení porubské radnice všechny děti, které letos nastoupily do prvních tříd ZŠ. Poslední roky je jejich počet přibližně stejný a pohybuje se kolem 6 stovek.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Děláme to vždycky ve spolupráci s řediteli škol a jim dopředu říkají, co žáci dostanou, aby s tím potom ve škole mohli počítat, aby věděli, co každý bude mít. Máme celkem 12 škol, takže to celkem vychází, že v každém stavebním obvodu je jedna základní škola . Máme tady nastavené i spádové obvody, takže děti můžou chodit do těch škol, které mají nejblíž a z těch 12 škol máme i dvě školy, které se zaměřují na alternativní formu vzdělávání. To je waldorfská ZŠ a ZŠ s prvky montessori.”

Například na ZŠ ukrajinská, kde právě funguje i základní škola s prvky montessori lestos usedlo do školních lavic 12 prvňáčků a hned se skamarádili se svými staršími spolužáky.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Ve dvou trojročích máme nových 12 žáčků rozdělených po šesti do těch trojročí. Obecně ve škole máme nové tři první třídy, ale v letošním roce jsme nově otevřeli tento pavilon, otevřeli jsme zrekonstruované patro a jsem velmi rád, že se nám to v letošním školním roce povedlo.”
anketa: prvňáčci montessori třídy: “Děláme slova opačného významu. Už jsme jich poskládali 5. Líbí se mi tady.”
“Teďka děláme pomůcku na mínus a jde nám to dobře. ///Já tady chodím teprve první rok a moc se mi tady líbí.”
“Nejraději dělám , nevím, asi všechno a líbí se mi tu dobře. Jsem tady poprvé a mám tady hodně kamarádů.”
“Mi se tady moc líbí a těším se tady na další den, protože tady to je bezva a nejraději dělám pomůcky.”
“Jsem tady už 3 roky na ZŠ Ukrajinská, líbí se mi tady, jsem rád, že nás rozdělili, protože to udělali lépe a líbí se mi to tak a baví mě učení, je to tady zajímavé a je to dobrá škola.”
Petra Staffinová, učitelka: “Máme v jednom ročníku děti prvního, druhého i třetího ročníku, což je velká výhoda, protože na to, že je druhý den, tak děti i prvního ročníku se už krásně začlenily, spolupracují , krásně nám to funguje. Ukázali jsme si systém jak tady ve třídě pracujeme, každé dítě už má přiděleného svého druháčka a třeťáčka, který mu pomáhá. Ukazuje mu pomůcky, které ve třídě máme, takže si myslím, že děti vypadají velmi spokojeně a krásně nám systém trojročí zatím funguje.”
Kristýna Kohůtková, jedna ze zakladatelek spolku Montessori Poruba: “Za spolek Montessori Poruba můžu říct, že rodiče i děti jsou nadšeni z nového pavilonu, prostory jsou tady nádherné a chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci pavilonu. Škole, panu řediteli i rodičům, kteří pomáhali stěhovat a v neposlední řadě i městskému obvodu Poruba.”

Do budoucna by by se měl montessori pavilon kompletně propojit se základní školou, a to rekonstrukcí schodiště a šaten.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Samozřejmě budou nezávislé na sobě, ale tělocvična, školní hřiště a takové věci, školní jídelna, budeme mít společné, a ty průchody, přechody, aby byly také příjemné.”

V příštím školním roce má škola v plánu začít budovat druhé trojročí, to znamená od 4., 5., 6. třídy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000039144/porubske-zs-privitaly-600-prvnacku-nabizeji-jak-klasickou-tak-alternativni-vyuku