Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků. Nabízejí jak klasickou, tak alternativní výuku

Ostrava-Poruba |

Městský obvod Ostrava-Poruba má celkem 12 základních škol, ve kterých letos otevřeli 28 prvních tříd a přivítali na 600 nových dětí. Všechny dostaly od vedení radnice dárky.

Výtvarné potřeby a školní pomůcky dostaly od vedení porubské radnice všechny děti, které letos nastoupily do prvních tříd ZŠ. Poslední roky je jejich počet přibližně stejný a pohybuje se kolem 6 stovek.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Děláme to vždycky ve spolupráci s řediteli škol a jim dopředu říkají, co žáci dostanou, aby s tím potom ve škole mohli počítat, aby věděli, co každý bude mít. Máme celkem 12 škol, takže to celkem vychází, že v každém stavebním obvodu je jedna základní škola . Máme tady nastavené i spádové obvody, takže děti můžou chodit do těch škol, které mají nejblíž a z těch 12 škol máme i dvě školy, které se zaměřují na alternativní formu vzdělávání. To je waldorfská ZŠ a ZŠ s prvky montessori.”

Například na ZŠ ukrajinská, kde právě funguje i základní škola s prvky montessori lestos usedlo do školních lavic 12 prvňáčků a hned se skamarádili se svými staršími spolužáky.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Ve dvou trojročích máme nových 12 žáčků rozdělených po šesti do těch trojročí. Obecně ve škole máme nové tři první třídy, ale v letošním roce jsme nově otevřeli tento pavilon, otevřeli jsme zrekonstruované patro a jsem velmi rád, že se nám to v letošním školním roce povedlo.”
anketa: prvňáčci montessori třídy: “Děláme slova opačného významu. Už jsme jich poskládali 5. Líbí se mi tady.”
“Teďka děláme pomůcku na mínus a jde nám to dobře. ///Já tady chodím teprve první rok a moc se mi tady líbí.”
“Nejraději dělám , nevím, asi všechno a líbí se mi tu dobře. Jsem tady poprvé a mám tady hodně kamarádů.”
“Mi se tady moc líbí a těším se tady na další den, protože tady to je bezva a nejraději dělám pomůcky.”
“Jsem tady už 3 roky na ZŠ Ukrajinská, líbí se mi tady, jsem rád, že nás rozdělili, protože to udělali lépe a líbí se mi to tak a baví mě učení, je to tady zajímavé a je to dobrá škola.”
Petra Staffinová, učitelka: “Máme v jednom ročníku děti prvního, druhého i třetího ročníku, což je velká výhoda, protože na to, že je druhý den, tak děti i prvního ročníku se už krásně začlenily, spolupracují , krásně nám to funguje. Ukázali jsme si systém jak tady ve třídě pracujeme, každé dítě už má přiděleného svého druháčka a třeťáčka, který mu pomáhá. Ukazuje mu pomůcky, které ve třídě máme, takže si myslím, že děti vypadají velmi spokojeně a krásně nám systém trojročí zatím funguje.”
Kristýna Kohůtková, jedna ze zakladatelek spolku Montessori Poruba: “Za spolek Montessori Poruba můžu říct, že rodiče i děti jsou nadšeni z nového pavilonu, prostory jsou tady nádherné a chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci pavilonu. Škole, panu řediteli i rodičům, kteří pomáhali stěhovat a v neposlední řadě i městskému obvodu Poruba.”

Do budoucna by by se měl montessori pavilon kompletně propojit se základní školou, a to rekonstrukcí schodiště a šaten.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Samozřejmě budou nezávislé na sobě, ale tělocvična, školní hřiště a takové věci, školní jídelna, budeme mít společné, a ty průchody, přechody, aby byly také příjemné.”

V příštím školním roce má škola v plánu začít budovat druhé trojročí, to znamená od 4., 5., 6. třídy.

Nahlásit chybu


K tématu

Předávání vysvědčení ukončilo školní rok ve Frýdku-Místku

30. června 2023 15:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Poslední školní den patří tradičně velkolepé události předávání vysvědčení. Největší zážitek je to vždy hlavně pro žáky prvních tříd. Deváťáci se tím zase definitivně loučí se základní školou.

Prvňáčci na 2. ZŠ ve Frýdku-Místku se zapojí do inovativního projektu Začít spolu

4. září 2023 13:35 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Školáci se opět vrátili do lavic. Pro ty nejmenší to byl významný první školní den. Na 2. Základní škole navíc letos rozjíždějí projekt Začít spolu, který cílí hlavně na děti a jejich rozvoj. Nebo podporuje spolupráci mezi dětmi a také mezi školou a rodinou.

Prvňáčci se budou v Ostravě učit číst, psát, počítat, ale i třídit odpady

3. září 2023 9:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Noví školáci v krajském městě dostanou zábavné sady o třídění odpadů. Praktickou pomůcku „Třídíme se zvířátky“ najde první školní den na lavicích bezmála 2 700 žáků prvních tříd z 60 škol v Ostravě. Je to společný projekt Moravskoslezského kraje, neziskové společnosti EKO-KOM a kolektivních systémů ASEKOL a Elektrowin.


MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Dnes 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Dnes 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Dnes 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Dnes 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Dnes 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků. Nabízejí jak klasickou, tak alternativní výuku
Vydáno 15. září 2023 16:42, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Městský obvod Ostrava-Poruba má celkem 12 základních škol, ve kterých letos otevřeli 28 prvních tříd a přivítali na 600 nových dětí. Všechny dostaly od vedení radnice dárky.

Výtvarné potřeby a školní pomůcky dostaly od vedení porubské radnice všechny děti, které letos nastoupily do prvních tříd ZŠ. Poslední roky je jejich počet přibližně stejný a pohybuje se kolem 6 stovek.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Děláme to vždycky ve spolupráci s řediteli škol a jim dopředu říkají, co žáci dostanou, aby s tím potom ve škole mohli počítat, aby věděli, co každý bude mít. Máme celkem 12 škol, takže to celkem vychází, že v každém stavebním obvodu je jedna základní škola . Máme tady nastavené i spádové obvody, takže děti můžou chodit do těch škol, které mají nejblíž a z těch 12 škol máme i dvě školy, které se zaměřují na alternativní formu vzdělávání. To je waldorfská ZŠ a ZŠ s prvky montessori.”

Například na ZŠ ukrajinská, kde právě funguje i základní škola s prvky montessori lestos usedlo do školních lavic 12 prvňáčků a hned se skamarádili se svými staršími spolužáky.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Ve dvou trojročích máme nových 12 žáčků rozdělených po šesti do těch trojročí. Obecně ve škole máme nové tři první třídy, ale v letošním roce jsme nově otevřeli tento pavilon, otevřeli jsme zrekonstruované patro a jsem velmi rád, že se nám to v letošním školním roce povedlo.”
anketa: prvňáčci montessori třídy: “Děláme slova opačného významu. Už jsme jich poskládali 5. Líbí se mi tady.”
“Teďka děláme pomůcku na mínus a jde nám to dobře. ///Já tady chodím teprve první rok a moc se mi tady líbí.”
“Nejraději dělám , nevím, asi všechno a líbí se mi tu dobře. Jsem tady poprvé a mám tady hodně kamarádů.”
“Mi se tady moc líbí a těším se tady na další den, protože tady to je bezva a nejraději dělám pomůcky.”
“Jsem tady už 3 roky na ZŠ Ukrajinská, líbí se mi tady, jsem rád, že nás rozdělili, protože to udělali lépe a líbí se mi to tak a baví mě učení, je to tady zajímavé a je to dobrá škola.”
Petra Staffinová, učitelka: “Máme v jednom ročníku děti prvního, druhého i třetího ročníku, což je velká výhoda, protože na to, že je druhý den, tak děti i prvního ročníku se už krásně začlenily, spolupracují , krásně nám to funguje. Ukázali jsme si systém jak tady ve třídě pracujeme, každé dítě už má přiděleného svého druháčka a třeťáčka, který mu pomáhá. Ukazuje mu pomůcky, které ve třídě máme, takže si myslím, že děti vypadají velmi spokojeně a krásně nám systém trojročí zatím funguje.”
Kristýna Kohůtková, jedna ze zakladatelek spolku Montessori Poruba: “Za spolek Montessori Poruba můžu říct, že rodiče i děti jsou nadšeni z nového pavilonu, prostory jsou tady nádherné a chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci pavilonu. Škole, panu řediteli i rodičům, kteří pomáhali stěhovat a v neposlední řadě i městskému obvodu Poruba.”

Do budoucna by by se měl montessori pavilon kompletně propojit se základní školou, a to rekonstrukcí schodiště a šaten.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Samozřejmě budou nezávislé na sobě, ale tělocvična, školní hřiště a takové věci, školní jídelna, budeme mít společné, a ty průchody, přechody, aby byly také příjemné.”

V příštím školním roce má škola v plánu začít budovat druhé trojročí, to znamená od 4., 5., 6. třídy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000039144/porubske-zs-privitaly-600-prvnacku-nabizeji-jak-klasickou-tak-alternativni-vyuku