Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě vzrostl počet černých skládek. Přispěla k tomu i pandemie koronaviru

Někteří obyvatelé centrálního obvodu Ostravy si v poslední době nelámou hlavu s tím, kam s odpadem. Cokoli se jim nehodí, s klidným srdcem odloží vedle kontejnerů. Nejenže tak odpad netřídí, ale co hůř. Zakládají tím černé skládky.

Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedná se především o odpady ze zásilkových služeb. Ať se jedná o jakékoli zboží, nebo o potraviny. To znamená, že někde přijedete ke kontejneru, je tam hromada prázdných krabic a je tam třeba 10 obalů od pizz a podobně.”

Za poslední půlrok vzrostl počet nelegálních skládek zhruba o čtvrtinu, i když za to hrozí vysoké pokuty. Částečně za tím stojí i covid-19 a protiepidemická opatření.

Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Lidé bývají více doma, jsou uzavřené restaurace. To znamená, že částečně z centra se nám to přesunulo hlavně na sídliště jako Šalamouna, Fifejdy, nebo Přívoz.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Od 1. ledna letošního roku došlo k novelizaci zákona o odpadech. Dle této novelizace hrozí tomu, kdo založil neoprávněně skládku, nebo uložil odpad mimo vyhrazená místa, ve správním řízení pokuta až do výše 100 tisíc korun.”

Ke kontejnerům byste neměli dávat vůbec nic. Snad kromě vánočních stromků, které se ale svážejí jen do konce ledna.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Tři správné způsoby, které jsou legální v Ostravě, jsou jednak sběrné dvory. Další možnost je počkat si až městský obvod objedná, dvakrát do roka obvykle velkoobjemový kontejner, který je přistaven někde blízko vašeho domu, nebo využít službu, kde platíte pouze za přepravu a OZO přijede vlastně až k vám před dům a tu objemnou věc od vás odveze.”

Zbavit se takto můžete elektrospotřebičů, starého nábytku, koberců a jiných věcí, které se nevejdou do běžných popelnic.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy