Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce kašny v Ostravě-Hrabůvce skončila. Podívejte se, jak se povedla

  • Ostrava-Jih,

Kašna v Hrabůvce už je hotová. Její renovace, kterou si vyžádali obyvatelé obvodu v rámci participativního rozpočtu Náš Jih, začala letos na jaře a skončila v těchto dnech. Pojďme se na ni podívat.

Prostoru před poliklinikou v Hrabůvce teď vévodí krásně zrenovovaná kašna. Právě návrh na její rekonstrukci byl nejúspěšnějším projektem participativního rozpočtu roku 2018. Získal více než tisícovku hlasů.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Původní termín dokončení byl už v srpnu, takže jsme doufali, že si užijeme celé kašny v provozu, nicméně bohužel díky covidu došlo ke zpoždění dodávek materiálu i prací a vlastně se nám podařilo celé dílo dokončit až v tomto měsíci.”

Renovací prošla nejen kašna, která dlouhá léta chátrala, ale také socha zdraví Mikuláše Rutkovského, na které se také podepsal zub času. Opraveny byly trhliny a výrazný defekt na levém rameni sedící ženy a celá socha byla chemicky ošetřena.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Socha byla zrestaurována a oproti původním předpokladům, kdy jsme ji chtěli posadit přímo do té vody, byla umístěna zpět na podstavec, protože je z pískovce a samozřejmě znalci nám řekli, že by tím značně utrpěla.”

Kašna už prošla technickými zkouškami

Radek Havlín, technik: “Momentálně se fontána ladí. Do provozu přijde až při jarním spuštění, takže teďka ji zazimujeme, odladíme to a zazimujeme. Zkoušky dopadly dobře.”

Voda v kašně se napouští pomocí 7 trysek a simuluje příliv a odliv na pobřeží.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Že jsem vůbec nevěděla, že je opravená, protože jsem tu nebyla dlouho, ale vypadá to hezky. Moc hezky. Jde vidět, že si s tím někdo fakt dal práci.”

“Kašna se mi líbí, děkuju. Je hezká. Už aby to bylo všechno tady v pořádku.”

“Opravdu pěkné.”

Celá fontána bude plně funkční příští rok na jaře, kdy se opět napustí vodou a lidem zpříjemní zejména parní letní dny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy