Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jih Ostravy bude mít vlastní med. Mezi 7 vítěznými projekty participativního rozpočtu jsou i včelí úly

  • Ostrava-Jih,

Hlasování v 6. ročníku participativního rozpočtu Náš Jih skončilo. Zapojilo se do něj rekordní počet lidí, Více než 5 tisíc, kteří vybrali celkem sedm vítězných projektů za bezmála 10 milionů korun.

Už víme, které projekty zvítězily v letošním ročníku participativního rozpočtu Náš Jih. Z 38, které postoupily do hlasování, obyvatelé vybrali 7 nejlepších, které zlepší život v obvodu.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nejúspěšnější projekty byly jako vždy vybrány podle našich jednotlivých městských částí. Ovšem absolutně nejúspěšnějším projektem s největším počtem hlasů byl projekt z Dubiny a Bělského lesa, a to je park na smyčce tramvají.”
Monika Hanuliaková, autorka projektu: “Naším cílem je vytvořit v tomto prostoru bývalé tramvajové točny, která zde fungovala do roku 2008, malý park, kde bychom vytvořili lavičky a zasadili nové stromy a keře. Rádi bychom nechali také historii tohoto místa a chtěli bychom ji zdůraznit tím, že zde umístíme informační tabuli, kde budou fotografie a zmínka o historii právě zaniklé točny.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jako vždy opět uspěly dětská hřiště, takže ač to vypadá neuvěřitelně, zdá se, že ještě pořád těch dětských hřišť mám v městském obvodu a lidé je pořád velice požadují. Ale samozřejmě kromě dětských hřišť uspěl taky projekt Včela medonosná, což třeba mě osobně velice potěšilo, protože jsem tomuto projektu fandila.”

Malá včelí stezka s 5 úly by měla vzniknout v Hrabůvce.

Alois Tureček, autor návrhu: “S tím, že veřejnost by měla možnost se seznámit s životem včel, s jejich potřebami, no a samozřejmě s tím, co všechno nám včely přinášejí. Není to totiž jenom med, ae je to třeba i vosk, propolis, mateří kašička, ale i včelí jed, který dostaneme pomocí toho včelího žihadla. Tento projekt by byl zaměřen na osvětu a propagaci včelařství v našem regionu.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Včelí úl bude první v obvodu. Ještě jsme takový projekt nerealizovali ani prostřednictvím participativního rozpočtu, ani jako radnice, ale myslím si, že v dnešní době je to velice populární a města na střechách, nebo v parcích běžně instalují úly a stáčejí svůj vlastní med a myslím si, že i pro životní prostředí je to takový povzbudivý projekt.”

Uspěl i dvoudenní minifestival Jih žije hudbou, na kterém se představí místní umělci a kapely.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chtěla bych povzbudit všechny naše obyvatele, aby přihlašovali a hlasovali v participativním rozpočtu, protože letošní vítězný projekt nebyl zaštítěn žádnou organizací. To znamená, není to ani školní projekt, ani projekt žádného sportovního klubu, kteří mají velký potenciál tyto projekty prohlasovat, ale je to opravdu občanský projekt. Hlasovali neorganizovaní lidé, takže si myslím, že je to velice zajímavé a přesně tak to má fungovat. Takže děkuji všem, kteří hlasovali pro vítězný projekt a doufám, že se všichni budou inspirovat.”

Vítězné projekty budou realizovány v příštím roce, ty poslední nejpozději do 18 měsíců.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy