Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Základní školy z Ostravy-Jihu dokumentují příběhy pamětníků ze svého okolí

Ostrava-Jih |

Základní školy z Ostravy-Jihu se zapojily do celorepublikového vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Určena je žákům 8. a 9. tříd a jejich úkolem je vytvořit reportáž s pamětníkem ze svého okolí.

Už téměř tisíc škol z celé republiky zdokumentovaly, nebo dokumentují příběhy pamětníků. S těmi se setkávají žáci 8. a 9. tříd, kteří se díky tomu dozví spoustu informací, které v žádné učebnici nenajdou. V Ostravě-Jihu se do projektu Příběhy našich sousedů zapojily 4 základní školy.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Neprobíhá jenom tady na ZŠ Formana. Jsou zapojeny ještě další 3 školy. A to ZŠ Krestova, Kosmonautů 15 a Dvorského. Děti si nacházejí pamětníka, který žije v sousedství na základě rozhovorů, na základě shánění informací z historických archivů a tak dále. Já si velice cením toho, že to je ukázka alternativní výuky moderních dějin, protože je to interaktivní, hovoří s účastníky toho určitého období, musí zpracovat informace.”

Žáci 9. třídy Základní školy Františka Formana si vybrali historičku a bývalou profesorku Ostravské univerzity Vlastimilu Čechovou, která ze všeho nejraději vzpomíná na exkurze, s nimiž začali už za bývalého režimu.

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Mohli jsme jet do Polska, Rumunska. Překrásná byla exkurze v roce 1971 po severorumunských klášterech z hlediska historického i uměnovědného. To byla nádhera. Potom po roce 90 jsme jezdili každé prázdniny 4x Turecko, pak Řecko, Francii. Kromě Skandinávie i Pobaltí jsme dělali. Německo, opravdu jsem se snažila, aby ta historie měla nějaký základ. Učitel musí vidět, aby toto mohl přenést pak do výuky tak složitého předmětu jako je historie. Ty exkurze byly opravdu krásné. Platili jsme si to sami, žádné dotace jsme nedostali. Spali jsme, kde se dalo.”

A co by měl správný učitel mít?

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Lásku k lidem, velkorysost, nebýt hnidopychem, nebazírovat na maličkostech a zhodnotit schopnost myslet. Schopnost toho žáka, nebo toho studenta. Třeba ta odpověď na otázku toho učitele bude poloviční, ale on musí poznat ten učitel, že ten student, ten žák dovede seřadit to nejdůležitější z odpovědi na otázku. A to je to umění učit.”
Daniela Straková, žákyně 9. třídy ZŠ Františka Formana: “Vybrali jsme si zrovna ji, protože ona má takový zajímavý život plný zážitků z historie a tak. My vytvoříme reportáž o jejím životě. Bude to video, my točíme záznam a bude tam i video, budou tam různé fotky a uděláme z toho takový menší dokument 45 minutový asi. A moc nás to baví.”

Úkolem žáků bude z rozhovorů s pamětníky nejen vytvořit psanou, rozhlasovou, nebo video reportáž, ale poté vše také odprezentovat. Radnice Ostravy Jihu projekt podpořila více než 90 tisíci korunami.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ostravě-Jihu prochází rekonstrukcí další bytové domy. Lidé ušetří za energie

28. dubna 2023 9:23 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Další nájemníci obecních bytů v Hrabůvce se dočkali. Radnice Ostravy-Jihu nechala zrekonstruovat dva domy na ulici Františka Formana. Lidé díky tomu ušetří za energie, zejména pak za teplo.

Už žádné nebezpečné situace. V ulici Podhájí na jihu Ostravy vznikne nový chodník i cyklostezka

3. května 2023 10:15 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Frekventovaná ulice Podhájí v Ostravě-Bělském lese bude daleko bezpečnější. Projde celkovou rekonstrukcí, která jasně oddělí silnici od nového chodníku a cyklostezky.

Do základních škol v Ostravě-Jihu nastoupí více prvňáčků než loni

9. května 2023 13:54 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Do základních škol v Ostravě-Jihu nastoupí více prvňáčků než loni. Na zápisy jich přišlo bezmála 11 set. Oproti předešlému roku je to o téměř 200 více.


ADRA a dobrovolnictví na zkoušku s hendikepovanými klienty Santé

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.

Mateřská škola v Horní Suché oslavila 100 let

Mateřská škola na Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché oslavila v Dělnickém domě krásných 100 let. Program byl bohatý a hlavně barevný.

Dlouholetý trenér juda Zdeněk Frenštátský získal Cenu města Havířova

V Kulturním domě Leoše Janáčka radnice ocenila osobnosti ve vybraných oblastech společenského života. Cenu města Havířova za rok 2023 si odnesl dlouholetý trenér Zdeněk Frenštátský.

Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Včera 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Včera 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Obyvatelé Moravské Ostravy a Přívozu diskutovali s vedením obvodu

Investice, strategický plán i kulturní akce letošního roku. To byla stěžejní témata, kterým se věnovali zástupci vedení Moravské Ostravy a Přívozu na prvním letošním setkání s občany.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

24. dubna 2024 12:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Základní školy z Ostravy-Jihu dokumentují příběhy pamětníků ze svého okolí
Vydáno 30. listopadu 2021 16:33, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Základní školy z Ostravy-Jihu se zapojily do celorepublikového vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Určena je žákům 8. a 9. tříd a jejich úkolem je vytvořit reportáž s pamětníkem ze svého okolí.

Už téměř tisíc škol z celé republiky zdokumentovaly, nebo dokumentují příběhy pamětníků. S těmi se setkávají žáci 8. a 9. tříd, kteří se díky tomu dozví spoustu informací, které v žádné učebnici nenajdou. V Ostravě-Jihu se do projektu Příběhy našich sousedů zapojily 4 základní školy.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Neprobíhá jenom tady na ZŠ Formana. Jsou zapojeny ještě další 3 školy. A to ZŠ Krestova, Kosmonautů 15 a Dvorského. Děti si nacházejí pamětníka, který žije v sousedství na základě rozhovorů, na základě shánění informací z historických archivů a tak dále. Já si velice cením toho, že to je ukázka alternativní výuky moderních dějin, protože je to interaktivní, hovoří s účastníky toho určitého období, musí zpracovat informace.”

Žáci 9. třídy Základní školy Františka Formana si vybrali historičku a bývalou profesorku Ostravské univerzity Vlastimilu Čechovou, která ze všeho nejraději vzpomíná na exkurze, s nimiž začali už za bývalého režimu.

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Mohli jsme jet do Polska, Rumunska. Překrásná byla exkurze v roce 1971 po severorumunských klášterech z hlediska historického i uměnovědného. To byla nádhera. Potom po roce 90 jsme jezdili každé prázdniny 4x Turecko, pak Řecko, Francii. Kromě Skandinávie i Pobaltí jsme dělali. Německo, opravdu jsem se snažila, aby ta historie měla nějaký základ. Učitel musí vidět, aby toto mohl přenést pak do výuky tak složitého předmětu jako je historie. Ty exkurze byly opravdu krásné. Platili jsme si to sami, žádné dotace jsme nedostali. Spali jsme, kde se dalo.”

A co by měl správný učitel mít?

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Lásku k lidem, velkorysost, nebýt hnidopychem, nebazírovat na maličkostech a zhodnotit schopnost myslet. Schopnost toho žáka, nebo toho studenta. Třeba ta odpověď na otázku toho učitele bude poloviční, ale on musí poznat ten učitel, že ten student, ten žák dovede seřadit to nejdůležitější z odpovědi na otázku. A to je to umění učit.”
Daniela Straková, žákyně 9. třídy ZŠ Františka Formana: “Vybrali jsme si zrovna ji, protože ona má takový zajímavý život plný zážitků z historie a tak. My vytvoříme reportáž o jejím životě. Bude to video, my točíme záznam a bude tam i video, budou tam různé fotky a uděláme z toho takový menší dokument 45 minutový asi. A moc nás to baví.”

Úkolem žáků bude z rozhovorů s pamětníky nejen vytvořit psanou, rozhlasovou, nebo video reportáž, ale poté vše také odprezentovat. Radnice Ostravy Jihu projekt podpořila více než 90 tisíci korunami.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000028724/zakladni-skoly-z-ostravy-jihu-dokumentuji-pribehy-pametniku-ze-sveho-okoli