Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Ostravy-Dubiny se téměř neznají. Změnit to má projekt Sousedství

Ostrava-Jih |

Obyvatelé Ostravy-Dubiny se mohou zapojit do projektu Sousedství. Organizuje ho město ve spolupráci s radnicí v Ostravě-Jihu a jeho cílem je, aby se vzájemně poznali. Sousedské vztahy tam totiž vůbec nefungují.

Ostravský magistrát ve spolupráci s městským obvodem Ostrava-Jih spustil projekt Sousedství. Probíhat bude na Dubině, kde se lidé vůbec neznají. Ukázalo to dotazníkové šetření.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Lidé tam bydlí, ale víceméně tam jen přespávají. Když potřebují pomoc, ani nevědí, na koho se mají obrátit, takže byla potřeba s tím něco udělat. Proto vznikl projekt Sousedství, město vyčlenilo 100 tisíc korun na realizaci 10 a více projektů, protože jeden projekt na budování komunity může mít hodnotu až 10 tisíc korun, o který mohou obyvatelé Dubiny žádat. Není potřeba, aby tam měli trvalý pobyt, ale měli by tam bydlet.”

Peníze si lidé mohou žádat na cokoliv, co podpoří sousedské vztahy kromě alkoholu.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Může to být dětský den, na podzim drakiáda. Může to být třeba výměna knih, oblečení, květin. Může to být nějaká grilovačka, výměna receptů a další takové. Veškeré podmínky jsou u nás na webu www.nasjih.cz, v záložce sousedství, tam jsou podrobné podmínky.”

Žádosti by měli obyvatelé Dubiny podávat co nejdříve. Celý projekt totiž skončí s koncem listopadu. Současně s projektem Sousedství v Ostravě-Jihu běží i letošní participativní rozpočet.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “My teď hodnotíme projekty, které nám poslali občané Jihu, takže probíhají technické analýzy. Už se víceméně řítíme ke konci a komunikujeme úplně se všemi autory. Takže se blížíme k tomu, abychom už mohli říct finální číslo projektů, o kterých se bude hlasovat v letošním participativním rozpočtu.”

Do hlasování, které bude probíhat v posledním týdnu v říjnu a prvním v listopadu, by mělo postoupit více než 30 projektů.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Co se týká realizovaných projektů, tak momentálně se blížíme k realizaci včelích úlů, které vzniknou na ulici Hasičská. Teďka se včelařem domlouváme umístění včeliček. Potom bude možné se na včely přijít podívat a pan včelař by chtěl dělat i nějaké přednášky, ukázky vlastně života těch včel.”

Díky participativnímu rozpočtu vzniklo i pítko u cyklostezky na ulici K Odře ve Výškovicích, kde se už brzy budou moci občerstvit nejen cyklisté a chodci, ale i jejich čtyřnozí miláčci.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Zatím tam ještě není spuštěna voda, na to čekáme, ale jinak pítko je umístěné a už se brzy bude moct používat. V ZŠ Horymírova je hotový workout a dětské hřiště, které se dá navštívit. V ZŠ Krestova je otevřeno mezigenerační hřiště. Teď je třeba nádherná tady na ZŠ Provaznická kousek od radnice, přírodní zahrada.”
Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: “Na této zahradě, která vzešla z participativního rozpočtu, se nám tady podařilo vytvořit učebnu v přírodě, vyvýšené záhony, kde děti pěstují různou zeleninu. Jinak tady mají jednotlivé části zahrady, které jsou zaměřeny tematicky třeba na motýly, broučky, různá zvířata, která obývají tuto zahradu a hlavně tato zahrada je přístupná veřejnosti v době otevření školního hřiště.”
Jiřina Ivanová, správkyně hřiště a zahrady: “Hřiště je hojně využíváno rodiny s dětmi. Různé prolézačky vzadu, skluzavky, hřiště, tady zahrádka. Sednou si , posvačí. Všechno, děti s balony, volejbal si zahrají, opravdu perfektní.”

Hřiště i zahrada jsou přes prázdniny otevřeny denně od 9 dopoledne do 8 večer.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravská Ostrava a Přívoz přispěje lidem na pořádání sousedských akcí na sídlištích

Obyvatelé dvou sídlišť v Moravské Ostravě a Přívozu mohou požádat o dotaci na společenskou sousedskou akci. Centrální obvod nově spouští projekt Sousedství, který má za cíl snížit anonymitu a více propojit obyvatele bytů mezi sebou.


Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Včera 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Včera 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Studénka zkouší u Národní sportovní agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Včera 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

24. dubna 2024 12:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Obyvatelé Ostravy-Dubiny se téměř neznají. Změnit to má projekt Sousedství
Vydáno 16. srpna 2022 23:36, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Obyvatelé Ostravy-Dubiny se mohou zapojit do projektu Sousedství. Organizuje ho město ve spolupráci s radnicí v Ostravě-Jihu a jeho cílem je, aby se vzájemně poznali. Sousedské vztahy tam totiž vůbec nefungují.

Ostravský magistrát ve spolupráci s městským obvodem Ostrava-Jih spustil projekt Sousedství. Probíhat bude na Dubině, kde se lidé vůbec neznají. Ukázalo to dotazníkové šetření.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Lidé tam bydlí, ale víceméně tam jen přespávají. Když potřebují pomoc, ani nevědí, na koho se mají obrátit, takže byla potřeba s tím něco udělat. Proto vznikl projekt Sousedství, město vyčlenilo 100 tisíc korun na realizaci 10 a více projektů, protože jeden projekt na budování komunity může mít hodnotu až 10 tisíc korun, o který mohou obyvatelé Dubiny žádat. Není potřeba, aby tam měli trvalý pobyt, ale měli by tam bydlet.”

Peníze si lidé mohou žádat na cokoliv, co podpoří sousedské vztahy kromě alkoholu.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Může to být dětský den, na podzim drakiáda. Může to být třeba výměna knih, oblečení, květin. Může to být nějaká grilovačka, výměna receptů a další takové. Veškeré podmínky jsou u nás na webu www.nasjih.cz, v záložce sousedství, tam jsou podrobné podmínky.”

Žádosti by měli obyvatelé Dubiny podávat co nejdříve. Celý projekt totiž skončí s koncem listopadu. Současně s projektem Sousedství v Ostravě-Jihu běží i letošní participativní rozpočet.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “My teď hodnotíme projekty, které nám poslali občané Jihu, takže probíhají technické analýzy. Už se víceméně řítíme ke konci a komunikujeme úplně se všemi autory. Takže se blížíme k tomu, abychom už mohli říct finální číslo projektů, o kterých se bude hlasovat v letošním participativním rozpočtu.”

Do hlasování, které bude probíhat v posledním týdnu v říjnu a prvním v listopadu, by mělo postoupit více než 30 projektů.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Co se týká realizovaných projektů, tak momentálně se blížíme k realizaci včelích úlů, které vzniknou na ulici Hasičská. Teďka se včelařem domlouváme umístění včeliček. Potom bude možné se na včely přijít podívat a pan včelař by chtěl dělat i nějaké přednášky, ukázky vlastně života těch včel.”

Díky participativnímu rozpočtu vzniklo i pítko u cyklostezky na ulici K Odře ve Výškovicích, kde se už brzy budou moci občerstvit nejen cyklisté a chodci, ale i jejich čtyřnozí miláčci.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Zatím tam ještě není spuštěna voda, na to čekáme, ale jinak pítko je umístěné a už se brzy bude moct používat. V ZŠ Horymírova je hotový workout a dětské hřiště, které se dá navštívit. V ZŠ Krestova je otevřeno mezigenerační hřiště. Teď je třeba nádherná tady na ZŠ Provaznická kousek od radnice, přírodní zahrada.”
Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: “Na této zahradě, která vzešla z participativního rozpočtu, se nám tady podařilo vytvořit učebnu v přírodě, vyvýšené záhony, kde děti pěstují různou zeleninu. Jinak tady mají jednotlivé části zahrady, které jsou zaměřeny tematicky třeba na motýly, broučky, různá zvířata, která obývají tuto zahradu a hlavně tato zahrada je přístupná veřejnosti v době otevření školního hřiště.”
Jiřina Ivanová, správkyně hřiště a zahrady: “Hřiště je hojně využíváno rodiny s dětmi. Různé prolézačky vzadu, skluzavky, hřiště, tady zahrádka. Sednou si , posvačí. Všechno, děti s balony, volejbal si zahrají, opravdu perfektní.”

Hřiště i zahrada jsou přes prázdniny otevřeny denně od 9 dopoledne do 8 večer.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000032868/obyvatele-ostravydubiny-se-temer-neznaji-zmenit-to-ma-projekt-sousedstvi