Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Ostravy-Dubiny se téměř neznají. Změnit to má projekt Sousedství

Obyvatelé Ostravy-Dubiny se mohou zapojit do projektu Sousedství. Organizuje ho město ve spolupráci s radnicí v Ostravě-Jihu a jeho cílem je, aby se vzájemně poznali. Sousedské vztahy tam totiž vůbec nefungují.

Ostravský magistrát ve spolupráci s městským obvodem Ostrava-Jih spustil projekt Sousedství. Probíhat bude na Dubině, kde se lidé vůbec neznají. Ukázalo to dotazníkové šetření.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Lidé tam bydlí, ale víceméně tam jen přespávají. Když potřebují pomoc, ani nevědí, na koho se mají obrátit, takže byla potřeba s tím něco udělat. Proto vznikl projekt Sousedství, město vyčlenilo 100 tisíc korun na realizaci 10 a více projektů, protože jeden projekt na budování komunity může mít hodnotu až 10 tisíc korun, o který mohou obyvatelé Dubiny žádat. Není potřeba, aby tam měli trvalý pobyt, ale měli by tam bydlet.”

Peníze si lidé mohou žádat na cokoliv, co podpoří sousedské vztahy kromě alkoholu.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Může to být dětský den, na podzim drakiáda. Může to být třeba výměna knih, oblečení, květin. Může to být nějaká grilovačka, výměna receptů a další takové. Veškeré podmínky jsou u nás na webu www.nasjih.cz, v záložce sousedství, tam jsou podrobné podmínky.”

Žádosti by měli obyvatelé Dubiny podávat co nejdříve. Celý projekt totiž skončí s koncem listopadu. Současně s projektem Sousedství v Ostravě-Jihu běží i letošní participativní rozpočet.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “My teď hodnotíme projekty, které nám poslali občané Jihu, takže probíhají technické analýzy. Už se víceméně řítíme ke konci a komunikujeme úplně se všemi autory. Takže se blížíme k tomu, abychom už mohli říct finální číslo projektů, o kterých se bude hlasovat v letošním participativním rozpočtu.”

Do hlasování, které bude probíhat v posledním týdnu v říjnu a prvním v listopadu, by mělo postoupit více než 30 projektů.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Co se týká realizovaných projektů, tak momentálně se blížíme k realizaci včelích úlů, které vzniknou na ulici Hasičská. Teďka se včelařem domlouváme umístění včeliček. Potom bude možné se na včely přijít podívat a pan včelař by chtěl dělat i nějaké přednášky, ukázky vlastně života těch včel.”

Díky participativnímu rozpočtu vzniklo i pítko u cyklostezky na ulici K Odře ve Výškovicích, kde se už brzy budou moci občerstvit nejen cyklisté a chodci, ale i jejich čtyřnozí miláčci.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu: “Zatím tam ještě není spuštěna voda, na to čekáme, ale jinak pítko je umístěné a už se brzy bude moct používat. V ZŠ Horymírova je hotový workout a dětské hřiště, které se dá navštívit. V ZŠ Krestova je otevřeno mezigenerační hřiště. Teď je třeba nádherná tady na ZŠ Provaznická kousek od radnice, přírodní zahrada.”
Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: “Na této zahradě, která vzešla z participativního rozpočtu, se nám tady podařilo vytvořit učebnu v přírodě, vyvýšené záhony, kde děti pěstují různou zeleninu. Jinak tady mají jednotlivé části zahrady, které jsou zaměřeny tematicky třeba na motýly, broučky, různá zvířata, která obývají tuto zahradu a hlavně tato zahrada je přístupná veřejnosti v době otevření školního hřiště.”
Jiřina Ivanová, správkyně hřiště a zahrady: “Hřiště je hojně využíváno rodiny s dětmi. Různé prolézačky vzadu, skluzavky, hřiště, tady zahrádka. Sednou si , posvačí. Všechno, děti s balony, volejbal si zahrají, opravdu perfektní.”

Hřiště i zahrada jsou přes prázdniny otevřeny denně od 9 dopoledne do 8 večer.

Nahlásit chybu


K tématu
AHOL - Střední odborná škola, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 23 600 Kč/měsíc

Detail

Stračena Pub s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 600 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail