Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Paměť Poruby. Žáci a studenti sepsali vzpomínky pamětníků

Také porubské školy se zapojily do projektu Paměť národa. Zpracovali příběhy lidí, kteří zažili osvobození Ostravy. Ty teď mapuje výstava na Hlavní třídě.

Na Hlavní třídě v prostoru před Floridou můžete obdivovat výstavu Poruba 75, Svědectví o konci války. Vypráví autentické příběhy lidí očima studentů základních a středních škol, kteří si s nimi hodiny povídali a poté vybrali to, co je nejvíce zaujalo, nebo zasáhlo.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme touto aktivitou oživovat paměť města, paměť Poruby a velice se mi líbí ta idea, že vlastně nezpracovávají ty příběhy profesionálové, ale v těch příbězích se učí s historickými událostmi, vzpomínkami pracovat děti základních a středních škol. Tato výstava je vlastně dar porubských žáků porubským občanům.

Vernisáže výstavy se zúčastnili jak žáci a studenti, tak pamětníci.

Žáci ZŠ Porubská: “My jsme mluvili s panem Lumírem Dokoupilem, povídal nám vlastně různé příběhy, co se staly v Hrabůvce a okolí, že tam třeba spadly bomby, protože Rusové naháněli Němce a vybuchla jim vlastně stodola.“
“A vcelku nám popisoval vlastně, jak to probíhalo v jeho dětství.”
“Popisoval nám, jak to chodilo třeba ve škole, jak se boty nosily jenom v zimě a tak dále.”
“Takže to bylo takové přínosné.”
Květa Dostálová, pamětnice z Klimkovic: “Klimkovice se jmenovaly Königsberg, čili my jsme byli z Königsbergu a jedna taková perlička. Němci přejmenovávali, když to šlo křestní jména. Já jsem Květa. A to je jako Flora. Čili já jsem se jmenovala Florentine Pernig. Krásné, že? Von Königsberg. Ale to trvalo jenom krátkou dobu. Vím, že jsem to měla na vysvědčení takhle napsané.”
Rostislav Sochorec, pamětník z Poruby: “Je vynikající, že si ten příběh vůbec vzali a že jsou nositelé této paměti, která se předává dál. A že to vlastně dělají děti, které jsou ode mě o tři generace mladší. To je úžasný.”

Výstava bude na Hlavní třídě k vidění až do 22. října. Pokud ji nestihnete, medailonky jednotlivých pamětníků budou postupně zveřejněny v porubském magazínu Prio.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy