Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Poruba zbavuje stromy jmelí speciálními postřiky

Ostrava-Poruba už třetím rokem bojuje se jmelím. To napadá méně vitální stromy, zejména pak lípy a javory. Zatímco většina měst větve stromů s tímto cizopasníkem ořezává, v Porubě používají speciální postřik.

Ostrava-Poruba má na svém území více než 20 tisíc stromů. Na zhruba 16ti set z nich roste jmelí, které dřeviny postupně vysává a nakonec je zcela zlikviduje. Život napadeným stromům radnice prodlužuje ekologickými postřiky.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Většina měst proti jmelí bojuje tak, že se snaží provádět prořezy. To však stromům většinou způsobuje stres, protože se neořezává pouze jmelí, ale i větvičky. My se už třetím rokem snažíme používat postřik, který je ekologický. V podstatě spočívá v tom, že tomu jmelí dá růstový hormon a v období vegetačního klidu vlastně to jmelí samotné odumře, uschne a na strom to nemá jakýkoliv další vliv a je, jak se říká, v klidu.”

Postřiky se dělají na těch stromech, které jsou jmelím obsypány. Tedy na těch, které by klasický ořez v podstatě nepřežily. Jedná se až o 60 stromů ročně. Letos budou ekologickým postřikem ošetřeny stromy na 1., 2., a 3. obvodu.

Jiří Poulík, Safe Trees: “Spotřeba je podle množství toho jmelí 20 až 100 litrů toho roztoku na jeden strom. Ve srovnání s ořezy, což je alternativa, tak je to levnější. Když to napadení je velké, tak samozřejmě ten postřik se musí udělat vícekrát, že se to dělá nejdřív v jednom roce a pak se to po dvou letech zopakuje. Paradoxně tady ve městech nejvíc trpí náš národní strom, lípa srdčitá. Pak je to její příbuzná lípa velkolistá a následně jsou napadené javory a hodně i krátkověké dřeviny typu topol kanadský, nebo osika.”

Jmelí většinou roste na starších a méně vitálních stromech, na kterých se podepisují i další faktory jako sucho a emise.

Jiří Poulík, Safe Trees: “Ono to může být komplex věcí spojených jakoby s celkovými stresujícími podmínkami, takže to všechno se sčítá a to jmelí je takový poslední hřebíček, který ten strom dodělá. Kdyby jsme ten zásah neprovedli, tak tady ten strom, co je za mnou, určitě do 3, 4 let odumře.

Pokácet by se ale musel dříve, protože by se začal samovolně rozpadat a padající větve by mohly někoho zranit, případně i ohrozit na životě. Poškodit by mohly i okolní budovy, nebo zaparkovaná auta.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy