Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze

Ostrava-město |

Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 

Nahlásit chybu


ADRA a dobrovolnictví na zkoušku s hendikepovanými klienty Santé

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.

Mateřská škola v Horní Suché oslavila 100 let

Mateřská škola na Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché oslavila v Dělnickém domě krásných 100 let. Program byl bohatý a hlavně barevný.

Dlouholetý trenér juda Zdeněk Frenštátský získal Cenu města Havířova

V Kulturním domě Leoše Janáčka radnice ocenila osobnosti ve vybraných oblastech společenského života. Cenu města Havířova za rok 2023 si odnesl dlouholetý trenér Zdeněk Frenštátský.

Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Včera 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Včera 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Obyvatelé Moravské Ostravy a Přívozu diskutovali s vedením obvodu

Investice, strategický plán i kulturní akce letošního roku. To byla stěžejní témata, kterým se věnovali zástupci vedení Moravské Ostravy a Přívozu na prvním letošním setkání s občany.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

24. dubna 2024 12:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze
Vydáno 18. listopadu 2019 11:30, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000018175/eko-magazin-ms-kraj-ma-jedinou-stribrnou-skutecne-zdravou-materinku-sidli-v-ostrave-privoze