Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze

  • Ostrava,

Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků