Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí už téměř nevědí, že kilometr pod Ostravou kdysi havíři rubali uhlí

  • Ostrava,

Na těžbu uhlí pod Ostravou se nesmí zapomenout. Proto Nadace Landek podporuje projekty, které mají hornictví připomínat i dalším generacím.

Jediná hornická nadace v ČR, nadace Landek Ostrava, si připomíná 25 let své činnosti. Dobrovolníci s pomocí řady sponzorů chrání historii hornictví pro další generace. 

“Nadace za celých 25 let činnosti podpořila zhruba 568 projektů, za účasti 1100 sponzorů. Peníze, které se na to získaly, byly uloženy právě do obnovy hornických památek a bylo to více než 31 milionů,” řekl předseda správní rady Nadace Landek Ostrava Miroslav Lenart. 

Nadace Landek podporuje nejrůznější projekty a stála také na prvopočátku budování areálu Dolní oblasti Vítkovic, který společně s Landekem patří mezi nejnavštěvovanější objekty v zemi. 

“První akcí, kterou si pamatuji, to bylo zapsání Ostravy do památek UNESCO. Bohužel to nedopadlo. Ale nadace Landek dělala první vizualizaci v Dolní oblasti Vítkovic,” vzpomínal ředitel nadace Josef Gavlas. 

Historii hornictví připomíná na Ostravsku několik památek. Patří mezi ně i muzeum na Landeku. 

“V oblasti bývalého Dolu Anselm, předtím Dolu Eduard Urx, kde byly vytvořeny podmínky jednak historické, protože zde byla v roce 1953 nalezena takzvaná landecká Venuš a na základě toho se budovalo Hornické muzeum,” dodal předseda správní rady Miroslav Lenart.

Přestože se v Ostravě už černé uhlí netěží a těžba se ukončuje i v okolí, více než dvě století hornictví budou právě díky Nadaci Landek připomínat zachované technické památky a havířské tradice. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků