Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští strážníci mají nové posily. Musí se ale okovat

  • Ostrava,

Ostravští strážníci mají nové posily. Tentokrát ale nemusely skládat slavnostní slib před primátorem města. Stačilo je okovat a osedlat. Jde o dva starokladrubské koně, které nyní čeká náročný výcvik. Do služby by ale měli vyrazit už letos.

Dovolte mi představit dva nováčky ostravského policejního týmu. Bělouš má jméno Isca a tento vraník je Saki. Oba mají 6 let a právě nastoupili k městské policii v Ostravě. Nahradili dva jiné koně, kteří už šli do zaslouženého důchodu. Zatím se teprve rozkoukávají, ale vypadá to, že budou dobrými strážci pořádku. Všechno se teprve musejí naučit. "Zvyká si chodit pod sedlem, pak se bude zdokonalovat. Naučí se chodit v jízdárně, klusat, cválat a pak se zaměříme na policejní výcvik," plánuje vedoucí oddílu hipologie Miroslav Holý. "Jmenuje se Saki. Je to krátké a výstižné jméno, aby na něj slyšel a poslouchal. Už to pozná. Když přijdu do dveří a zavolám, hned zvedá hlavu," říká strážník, hipolog Libor Zedníček.

Oddíl hipologie je důležitou součástí ostravské městské policie. A jednotka se už mnohokrát osvědčila při nejrůznějších zásazích i při běžné hlídkové službě. Mnohdy působí mohutní koně pouze jako prevence, jde z nich respekt. "Strážníci používají koně k výkonu služby v okrajových částech města, jako jsou lesoparky a chatové oblasti, ale také k zajištění různých kulturních a především sportovních akcí," popisuje ředitel MP Ostrava Miroslav Plaček.

Starokladrubáky nyní čeká náročný výcvik. Na hlídku do okrajových částí města už zřejmě vyrazí letos, ale než budou moci například do davu fanoušků na  fotbalový zápas, muže trvat i dva roky. Nesmí se totiž bát ohně ani dělobuchů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy