Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Ostravy se stala textilní manufaktura. Roušky šijí desítky dobrovolníků po celém městě

  • Ostrava,

Průmyslová Ostrava se ze dne na den změnila v textilní velmoc. Na mnoha místech ve městě i v domácnostech šijí desítky dobrovolníků roušky. Další je pak svážejí a nebo rozvážejí všude, kde je potřeba. Přidat se může každý a vítány jsou i příspěvky na transparentní účet. Rouška je totiž Cool.

Rouška je cool je jednou z mnoha iniciativ, které v posledních dvou týdnech vznikly v Ostravě, aby pomohly s výrobou a distribucí roušek pro zdravotníky, seniory i další občany města. Většinou lidé šijí doma, ale vzniklo i několik manufaktur. Jedna je například v Centru Pant. "Jednak kupujeme roušky za 50 koruna  za stejnou částku je prodáváme a druhá část systému je dobrovolnické šití. Jsou to jednak externí šičky ale i tady tato manufaktura," vysvětluje ředitel Centra Pant Petr Pánek.

Roušky se šijí také ve Fajne Dílně v Dolních Vítkovicích. Pomáhá každý podle svých schopností a najde se práce i pro děti, které to baví. "Naše roušky jsou dvouvrstvé. tady je kapsička, do které se vloží papírový ubrousek," ukazuje švadlena.

Ve Fajne Dílně umí ledacos a tak také začali vyrábět na 3D tiskárně ochranné štíty. "Než se ten prototyp vytiskne, trvá asi hodinu. Drží na tom ten štít, plus ta fólie, která se vlastně nacvakne," předvádí výrobek ředitel spolku Fajna Dílna Gabriel Duda.

Každý, kdo pomáhá, si zaslouží velké poděkování. A nejde jen o švadlenky ale i další lidi, kteří zajišťují například rozvoz nebo nákup materiálu. "Já bych za to chtěl strašně moc poděkovat, protože lidi v sobě vybudili to nejlepší, co v nich je a je to parádní," děkuje primátor Ostravy Tomáš Macura.

Roušky šijí také v městských obvodech - učitelky, vychovatelky, družinářky, uklízečky, kuchařky. Tyto roušky distribuují obvody svým obyvatelům zdarma většinou přímo na radnicích.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků