Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ČistáOVA řeši nedostatky a závady ve veřejném prostoru. Ostrava už tak vyřešila přes 5 tisíc problémů

  • Ostrava,

Nedostatky a závady ve veřejném prostoru řeší Ostrava už třetím rokem pomocí aplikace čistáOVA a za tu dobu se tento způsob velmi osvědčil. Na co občané upozorní, to se vyřeší a mohou na to i sami dohlédnout.

Asi každý občan si někdy zanadával na nějaký nedostatek ve veřejném prostoru. Například na díru v cestě, rozbitý chodník nebo zlomené prkno na lavičce. Aby se daly tyto problémy jednoduše řešit, spustila Ostrava v květnu 2018 internetovou aplikaci čistáOVA, kde může každý občan na nedostatky upozornit. Tento způsob se velmi osvědčil.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ostrava pracuje na estetizaci veřejného prostoru, omezuje nevkusný reklamní smog, pro nové stavby hledá zajímavá architektonická řešení, podporuje dotacemi opravy významných budov. Ale celkový dojem z města pro jeho obyvatele i návštěvníky dělají samozřejmé a možná i banální detaily, jako je vysypaný odpadkový koš, opravená dlažba nebo udržovaný záhon. Často apeluji na starosty obvodů, aby zintenzivnili údržbu a péči o veřejný prostor a zeleň. Bohužel jsem denně svědkem toho, jak tuto zcela zásadní roli opomíjejí. Přivítám, když si i lidé všímají svého okolí, a pokud narazí na nějakou závadu či problém, dají nám prostřednictvím aplikace o svém podnětu vědět."

A jak vlastně aplikace funguje? Stačí místo vyfotit telefonem, označit do mapy, popsat krátce problém a odeslat na magistrát. Jde to na počítačích, tabletech i na mobilních telefonech. Veřejnost může také sledovat, v jakém stavu je řešení požadavku.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Aplikace je velmi jednoduchá. Zájemci ji nemusí odnikud stahovat, ale najdou ji na webových stránkách cistaova.ostrava.cz. Své připomínky mohou směřovat do konkrétních kategorií, jako je zeleň, cesty a chodníky, lavičky, autovraky a podobně."

Nejčastěji hlášení v aplikaci upozorňovala na problémy s cestami a chodníky (1574), nepořádek v ulicích (1211), stav zeleně (808), černé skládky (495) a poškozená dětská hřiště a lavičky (284). Nejvíce hlášení (2400) pocházelo z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy