Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava je na ukrajinské děti dobře připravena. Ve školách je zatím nachystáno 2 tisíce míst

  • Ostrava,

Mezi uprchlíky z Ukrajiny je samozřejmě mnoho dětí, které kvůli válce musely přerušit své vzdělávání. Poté co ale rodiny našly ubytování, snaží se, aby školáci nezaháleli a Ostrava jim v tom vydatně pomáhá. Připraveno je pro ně v základních školách 2 tisíce míst.

Základní  školu Nádražní v centru Ostravy už v tuto chvíli navštěvuje 19 ukrajinských žáků různého věku. Tato škola se totiž na vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem zaměřuje. Ostrava je připravena přijmout 2 tisíce žáků. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Děti umisťujeme ideálně podle místa bydliště. Naše školy mají k dispozici odborné profese, jako je školní psycholog nebo sociální pedagog, kteří nám pomáhají s integrací těchto dětí do běžných tříd."

Děti se postupně zapojují do kolektivů a vše prý zvládají velmi dobře. Pomáhá jim i to, že na škole jsou dvě ukrajinské děti přibližně rok. Už také pochytily řadu českých slovíček. 

Milena Nováková, výchovná poradkyně: "Mají už mezi sebou vazby, ví, kde, kterého kamaráda najít, ve škole mají kontakt na mně, na učitelky i na ukrajinskou asistentku, takže si myslím, že se rozhodně necítí ztraceny."  

Adaptace dětí bude probíhat přibližně do konce roku, kdy je učitelé nebudou trápit zkoušením a testy. Od nového školního roku už by se ale měli zapojit naplno.

Libor Novotný, ředitel ZŠ Nádražní Ostrava: "Jsme na to připraveni a děti, které k nám k dnešnímu dni přišly, jsou běžně začleněny a ta práce s nimi se daří." 

Většina učitelů ještě má základy ruského jazyka a tak se s ukrajinskými žáky dokáží domluvit. Dětem pomáhá také ukrajinská koordinátorka , která naopak umí výborně česky. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy