První den prestižní akce, která se koná v aule VŠB-TU Ostrava, je zaměřený na vystoupení a přednášky ke třem hlavním tématům - Konkurenceschopnost a zaměstnanost, Konkurenceschopnost a průmysl a Konkurenceschopnost a vzdělávání. Druhý den se v rámci kulatých stolů bude o hlavních tématech konference především podrobně diskutovat.
Ze závěrů diskuzí potom vzejdou konkrétní doporučení a názory, a účastníci konference tak budou moci ovlivnit strategické projekty a dokumenty regionu - především další rozvoj univerzitního vzdělání a přípravu vzniku výzkumné univerzity v kraji, rozvoj Moravskoslezského paktu zaměstnanosti (MSPakt) a přípravu Společného akčního plánu pro další plánovací období EU 2014 - 2020 „Zaměstnaný a vzdělaný Moravskoslezský kraj".
„Pokud se tento plán bude realizovat, umožní financování rozhodujících strategických projektů, které přispějí k řešení zaměstnanosti a zkvalitnění vzdělávání v regionu, což pomůže ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje," upřesnil Petr Czekaj, ředitel konference IFO.
Na konferenci vystoupí řada tuzemských i zahraničních expertů. Novinkou bude promítání krátkých filmů na úvod každého ze tří hlavních témat první den konference.
Hlavním mottem konference je „Společně ke konkurenceschopnosti a zaměstnanosti".
„Důležité je především slovo společně. Návrat regionu mezi ekonomicky nejvýkonnější kraje v zemi totiž vyžaduje spolupráci všech klíčových aktérů," vysvětlil ředitel IFO. Proto se na konferenci představí dosavadní výsledky této spolupráce, ke kterým směřuje Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, aktivity průmyslových klastrů nebo integrace univerzit včetně přípravy vzniku výzkumné univerzity. „Jedná se o unikátní a pilotní projekty v České republice, jejichž realizace přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje s dopadem na celou ČR," řekl Petr Czekaj.
„Partnerství je základem komplexního řešení. Ideální platformou pro aktivní realizaci partnerství a hledání cesty ke spolupráci co nejširšího spektra subjektů je Moravskoslezský pakt zaměstnanosti. Jeho podpisem nastoupil tuto cestu kraj prakticky před rokem a půl a jsem přesvědčen, že je to cesta správná, dlouhodobá a velmi efektivní," míní Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj MSK.
MSPakt je strategickým partnerstvím desítek podnikatelských subjektů, škol a dalších institucí v Moravskoslezském kraji, jehož hlavním cílem je podpořit růst zaměstnanosti v regionu. MSPakt je také jedním z témat konference a hlavní pozornost problematice jeho činnosti bude věnována v bloku Konkurenceschopnost a zaměstnanost. Důležitým bodem programu tohoto tématu bude přistoupení Úřadu práce ČR k MSPaktu. To potvrdí svým podpisem jeho generální ředitel Jiří Kubeša.
Druhé téma se bude zabývat Konkurenceschopností a průmyslem, vystoupí zde představitelé Svazu průmyslu a dopravy České republiky, Krajské hospodářské komory MSK, ministerstva průmyslu a obchodu a oborových klastrů. V rámci tématu se budou hledat možnosti řešení problémů v této oblasti a odpovědi na otázky, jak určit v kraji strategické průmyslové obory k rozvoji podnikání a zaměstnanosti, jak zvýšit atraktivitu kraje pro podnikatele a investory, jak rozvíjet efektivní spolupráci firem v průmyslových klastrech a inovačních aktivitách, či jak připravit a využít odborné pracovníky pro rozvoj firem. Součástí tohoto bodu programu bude také podpis memoranda o spolupráci České exportní banky a Krajské hospodářské komory MSK.
Třetí téma Konkurenceschopnost a vzdělávání má jako hlavní bod integraci dvou univerzit v Moravskoslezském kraji - VŠB - TU Ostrava a Ostravské univerzity. Za řečnickým pultem se objeví představitelé ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, rektoři obou univerzit, Technologické agentury ČR a představitelé zahraničních univerzit s konkrétními příklady slučování univerzit ve Francii a Dánsku. Diskutovat se bude také například o tom, jak přispěje integrace univerzit ke zvýšení úrovně výzkumu a vzdělávací základy v regionu, či co udělat pro zvýšení kvality absolventů vysokých a středních škol.
„U všech tří témat se na závěr budeme ptát a posuzovat klíčové projekty ve stávajícím Integrovaném programu rozvoje zaměstnanosti, zda reagují na nejdůležitější potřeby, a případně hledat nové důležité projekty," doplnil ředitel konference IFO.
Nad 13. ročníkem konference IFO 2012 převzal záštitu předseda vlády ČR, ministři práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj, dále také hejtman Moravskoslezského kraje a primátor města Ostravy. Informace a podrobný program konference jsou na stránkách www.ifo.cz.