Kdo si najde „Čas pro dobrou věc," může jeden pracovní den v roce darovat potřebným. Skupina ČEZ tuto možnost zaměstnancům nabízí již pátý rok. Tentokrát dobrovolníci pomohli šesti neziskovým organizacím v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Sedmnáct dobrovolníků ze zákaznického centra společnosti ČEZ zavítalo do Domova sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené. Při pletí záhonů i natírání plotu a dveří se spřátelili s klienty domova a blíže poznali jejich denní režim.
„Dobrovolnického dne jsem se letos zúčastnil poprvé a nemohu si vynachválit vytržení z běžného pracovního dne, kdy k pohodě nás dobrovolníků přispěla i dobrá organizace ze strany domova. Jsem rád, že jsem mohl přiložit ruce k dílu a přispět dobré věci," uvedl Jan Ležatka, vedoucí zákaznického centra.
Osm pracovnic účetního útvaru pomáhalo Hospici sv. Lukáše, zastali práce na zahradě i úklid pokojů.
„S energetiky spolupracujeme pravidelně a vždy je to fajn. Letos jsme dokonce získali půlmilionový příspěvek od Nadace ČEZ na zakoupení zdravotnického materiálu. V anketě „Vaše volba" nám totiž lidé z regionu poslali nejvíc hlasů," usmívá se vedoucí hospice Jaroslav Doležel.
Dalších jedenáct účetních si vzalo na starost úklid po rekonstrukci jídelny v Dětském domově Na Vizině a hrabání listí, včetně klestění zahrady a odplevelení chodníků v Dětském centru Domeček. Parta sedmi zaměstnanců z Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně pomohla na ranči pro hipoterapii v šumperském Centru Pomněnka. Opravovali ohradu pro koně a natíraly plot pro Kozy kamerunské. Poslední dobrovolnicí se stala tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Moravu. Armádě Spásy poskytla již druhý rok odbornou pomoc v oblasti komunikace s veřejností. S radami předala, společně se Simonou Kaňokovou, koordinátorkou projektu "Čas pro dobrou věc", za firmu ČEZ hračky určené Azylovému domu pro matky s dětmi.
„Oproti loňsku jsem zaznamenala řadu úspěchů. V oblasti komunikace je ale vždy prostor ke zlepšení a to je třeba si uvědomit," říká s úsměvem Alice Lutišanová.
Informace o veřejně prospěšných organizacích: Charita Opava, Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené - poskytuje sociálně aktivizační služby a chráněné bydlení. Cílovou skupinu tvoří dospělí, těžce zrakově postižení nebo lehce mentálně postižení občané z celé republiky. Jsou to lidé, kteří i přes svůj handicap chtějí žít běžným životem - dále se vzdělávat, samostatně bydlet či aktivně trávit svůj volný čas.
Charita Ostrava, Hospic svatého Lukáše - je určen pro osoby nevyléčitelně nemocné v terminálním stádiu života, jejichž obtíže nevyžadují léčbu v nemocnici a není možné je zvládnout ani v domácím prostředí. Cílem práce týmu odborníků hospice je dosažení co nejlepší kvality života nemocného i jeho rodiny.
Centrum Pomněnka, Šumperk - od roku 1997 poskytuje denní služby pro osoby s mentálním postižením. Posiluje sociální začleňování osob s mentálním postižením. Snaží se, aby si udržely stávající schopnosti a dovednosti a našly řešení jejich nepříznivé sociální situace.
Dětský domov Na Vizině, Slezská Ostrava, třetím rokem nabízí ústavní výchovu pro děti a mládež. S náhradní rodinou zde vyrůstají děti, které nemohou být vychovávány ve vlastní rodině a nebyly zařazeny do programu osvojení. Celodenní režim probíhá v rodinné skupině.
Dětské centrum Domeček, Ostrava - poskytuje zdravotní, výchovnou a sociální péči dětem ve věku do 5 let. Jedná se o nestátní zdravotnické zařízení. Péče je poskytována formou ústavní péče v nepřetržitém provozu a částečně ambulantně, kapacita centra je 100 dětí.
Armáda spásy, Ostrava - Poruba, stará se o ty, kteří potřebují pomoc, či se ocitli bez střechy nad hlavou, stejně jako o osamělé a hledající. Podílí se na prevenci bezdomovectví v Ostravě, provozuje Centrum sociálních služeb pro ženy a matky s dětmi nebo Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.
O projektu:
Projekt firemního dobrovolnictví „Čas pro dobrou věc" organizuje Skupina ČEZ od roku 2008. Jedná se o dlouhodobou spolupráci založenou na dobrovolnosti všech zúčastněných stran. Do podzimu 2012 pracovalo již přes 1900 firemních dobrovolníků, kteří pomáhali průměrně v 50 veřejně prospěšných organizacích ročně. Tato forma pomoci doplňuje firemní filantropii jako součást společensko odpovědných aktivit Skupiny ČEZ. Společnost ČEZ jako největší firemní dárce získala v roce 2011 poosmé ocenění „TOP Odpovědná firma" v kategorii podle absolutního objemu rozdělených prostředků. Umístění v žebříčku jí přineslo speciální ocenění platformy Byznys pro společnost - FIRMA A ŠKOLA za dlouholetý systematický a strategický přístup k rozvoji vzdělávání v České republice.
Více informací naleznete na:www.cez.czwww.nadacecez.czwww.cezregiony.czwww.cs-cz.facebook.com/CEZlidem