Prestižní dvoudenní akci pořádá Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Účastníci hovoří o třech hlavních tématech - Konkurenceschopnost a zaměstnanost, Konkurenceschopnost a průmysl a Konkurenceschopnost a vzdělávání.
V prvním bloku Konkurenceschopnost a zaměstnanost je hlavní pozornost zaměřena na problematiku činnosti Moravskoslezského paktu zaměstnanosti (MsPakt).
„Předpokládáme, že přistoupením Úřadu práce ČR k MsPaktu se zlepší komunikace a spolupráce s centrálními orgány, a to přispěje k vytváření podmínek pro další rozvoj kraje," vysvětlil Petr Czekaj, tajemník MsPaktu a ředitel konference IFO.
MSPakt je strategickým partnerstvím desítek podnikatelských subjektů, škol a dalších institucí v Moravskoslezském kraji, jehož hlavním cílem je podpořit růst zaměstnanosti v regionu. Za rok a půl jeho činnosti se podařilo prosadit 17 projektů za více než 450 milionů korun, které jsou financovány z operačních programů EU.
„Tyto projekty jsou součástí Integrovaného programu rozvoje zaměstnanosti, který nyní zahrnuje sadu deseti integrovaných projektů obsahujících dalších 42 subprojektů, jejichž naplnění bude mít významný dopad na řešení hlavních problémů a potřeb vzdělávání a trhu práce v Moravskoslezském kraji," upřesnil Jan Beneš, výkonný manažer MSPaktu.
MSPaktu se ale zatím nepodařilo právě kvůli administrativním přístupům a nepochopení úředníků centrálních orgánů prosadit integrovaný projekt Labour Pool - efektivní nástroj tzv. přechodného trhu práce, který v současném portfoliu aktivní politiky zaměstnanosti v Česku chybí. Labour Pool funguje tak, že přijímá obtížně umístitelné lidi do zaměstnání a nabízí jejich kapacitu ve formě služby za úplatu jiným zaměstnavatelům.
„Více než šedesát procent účastníků programu po ukončení působení v Labour Pool by mělo najít uplatnění na trhu práce," řekl Petr Czekaj. Projekt by tak mohl přinést miliardové roční úspory ve státním rozpočtu, z příjemců sociálních dávek se totiž stanou plátci daní i sociálního a zdravotního pojištění. „Projekt krajská pobočka úřadu práce upravila a znovu podala, nyní čekáme na jeho schválení," uvedl Petr Czekaj.
Kromě MsPaktu se na konferenci představí také aktivity průmyslových klastrů nebo integrace univerzit včetně přípravy vzniku výzkumné univerzity.
„Jde o unikátní a pilotní projekty v České republice, které vznikly spoluprací klíčových aktérů v regionu a jejich realizace přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje s dopadem na celou ČR," řekl ředitel konference. Právě spolupráce je hlavním motivem konference, což vyjadřuje motto „Společně ke konkurenceschopnosti a zaměstnanosti". „Návrat regionu mezi ekonomicky nejvýkonnější kraje v zemi totiž vyžaduje spolupráci všech důležitých subjektů, ať je to v oblasti zaměstnanosti, vzdělávání, vytváření podmínek pro investory, či řešení zlepšení kvality ovzduší," vysvětlil Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.
V rámci druhého tématu konference Konkurenceschopnost a průmysl se bude hovořit a diskutovat o otázkách, jak určit v kraji strategické průmyslové obory k rozvoji podnikání a zaměstnanosti, jak zvýšit atraktivitu kraje pro podnikatele a investory, jak inovace a vzdělávání ovlivňuje konkurenceschopnost regionu, či jak rozvíjet efektivní spolupráci firem v průmyslových klastrech a inovačních aktivitách. Součástí tohoto bodu programu je také podpis memoranda o spolupráci České exportní banky a Krajské hospodářské komory MSK.
Třetí téma Konkurenceschopnost a vzdělávání má jako hlavní bod integraci dvou univerzit v Moravskoslezském kraji - VŠB - TU Ostrava a Ostravské univerzity.
„Proces slučování zatím v Česku nikdy neproběhl a není tu lokální znalost této problematiky. Jedná se o proces legislativně i organizačně velmi náročný," poznamenal rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.
Na konferenci proto přijeli představitelé zahraničních univerzit s konkrétními příklady slučování univerzit ve Francii a Dánsku. Diskutuje se také například o tom, jak přispěje integrace univerzit ke zvýšení úrovně výzkumu a vzdělávací základny v regionu, či co udělat pro zvýšení kvality absolventů vysokých a středních škol.
Ze závěrů diskuzí konference vzejdou konkrétní doporučení a názory, a účastníci konference tak budou moci ovlivnit strategické projekty a dokumenty regionu - především další rozvoj univerzitního vzdělání a přípravu vzniku výzkumné univerzity v kraji, tak i rozvoj Moravskoslezského paktu zaměstnanosti (MSPakt) a zejména přípravu Společného akčního plánu pro další plánovací období EU 2014 - 2020 s názvem „Zaměstnaný a vzdělaný Moravskoslezský kraj".
„Plán staví na širokém partnerství mezi místní a krajskou samosprávou, soukromou sférou a partnery z akademické a neziskové sféry," vysvětlil David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.
„Pokud se tento plán bude realizovat, umožní financování rozhodujících strategických projektů, které přispějí k řešení zaměstnanosti a zkvalitnění vzdělávání v regionu, což pomůže ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje," řekl Petr Czekaj, ředitel konference IFO.
Mezinárodní konference IFO se letos koná již potřinácté. „Málokterá konference se může pochlubit i konkrétními výsledky, které se již dlouhodobě projevují v našem kraji,"dodal Pavel Bartoš.