Janáčkova filharmonie Ostrava, Velký symfonický cyklus
4. a 5. 10. 2012 A, AR/2 program:
Georges Bizet: Arlézanka, suita č. 2
Petr I. Čajkovskij: Rokokové variace op. 33
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll op. 95 (Z Nového světa)
účinkují:
Petr Nouzovský - violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Fan Tao - dirigent
Janáčkova filharmonie Ostrava přivítá na druhém koncertu Velkého symfonického cyklu, který je na programu 4. a 5. října 2012 Petra Nouzovského. Violoncellistu, který již pronikl do nejvyšších sfér interpretačního umění u nás i v zahraničí. Janáčkovu filharmonii bude řídit čínský dirigent Fan Tao a kromě zmíněné skladby zazní v úvodu Bizetova Arlézanka suita č. 2 a závěr koncertu bude patřit celosvětové oblíbené Dvořákově Novosvětské.
V podání Petra Nouzovského posluchači vyslechnou Čajkovského Rokokové variace a právem se mohou těšit na nevšední zážitek. „Skladbu vybral pan profesor Hališka a já jsem souhlasil. Rokokové variace jsou repertoárová záležitost už od konzervatoře, je to kompaktní 18minutová skladba, ve které je úplně všechno, včetně virtuózních pasáží. Mám ji moc rád a rád ji hraju," říká Petr Nouzovský a přiznává, že studovat romantickou hudbu je pro něj absolutní svátek.
A jak se vůbec k violoncellu dostal? V jednom z rozhovorů své hudební začátky popisuje těmito slovy:„Cello jsem si nevybral. Cello mi bylo přiděleno. Prošel jsem klasickým náborem ve školce. Přišla paní učitelka, zahrála něco na klavír, udělala tam chybu a já jsem se přihlásil, abych ji na ni upozornil. Řekla - no výborně, pojď ke mně a ukaž mi ruku - a rozhodla, že budu hrát na klavír. Jenže v garsonce, kde jsme bydleli, klavír nebyl, a tak se mi na ruku podívala ještě jednou a rozhodla, že budu hrát na cello."
Dnes je již více než jasné, že paní učitelka rozhodla velmi dobře. Petr Nouzovský studoval na Gymnáziu Jana Nerudy (Martin Škampa, Mirko Škampa), je absolventem Pražské konzervatoře (František Pišinger, Jan Páleníček, Jiří Bárta), HAMU v Praze (Miroslav Petráš), drážďanské Vysoké hudební školy (Wolfgang Emanuel Schmidt) a Královské konzervatoře v Madridu (Iagoba Fanló). Své umění si zdokonalil u více než deseti violoncellistů na mistrovských kurzech po celém světě (Mstislav Rostropovich, Boris Pergamenschikov, David Geringas, Franz Helmerson). Soukromě studoval u Stanislava Apolína. V současné době je studentem doktorandského studia na Fakultě umění Ostravské univerzity ve třídě prof. Jana Hališky. Opětovně byl zván na Piatigorského seminář v Los Angeles. Od roku 2005 je pravidelným hostem našeho nejprestižnějšího hudebního festivalu Pražské jaro. Do současnosti natočil nebo se spolupodílel na nahrání dvanácti CD. V letošním roce nahraje další čtyři. Pro Český rozhlas natočil přes 25 hodin hudby. V oblasti pop-music spolupracoval s Martou Kubišovou či Rodem Stewartem. Vedl workshopy a mistrovské kurzy v Peru, Ekaterinburgu nebo Olomouci. Každoročně se představuje na neuvěřitelných zhruba 100 koncertech po České republice, Evropě a Rusku. V roce 2011 odehrál svůj jubilejní tisící koncert. Hraje na violoncello „Miroslav Komár 2008" a „Jean Baptiste Vuillaume 1835".
Petr Nouzovský ale není jen skvělý violoncellista, ale brzy se představí v televizním seriálu Obchoďák i jako herec. „Moje fotografie figuruje v databázi jedné castingové agentury, která mi občas zavolá s nějakou nabídkou. Objevil jsem se už v několika reklamách - jako violoncellista hrající v metru nebo dokonce klavírista. Já, který mám pouze základy hry na klavír, jsem v ní hrál Chopinovo Nocturno. Že nejsem klavírista, poznal i kaskadér, který byl přítomen na natáčení," vypráví se smíchem Nouzovský. „A podobným způsobem jsem se dostal i k roličce muzikanta v seriálu Obchoďák. Dokonce tam i mluvím, řeknu zhruba 10 vět," dodává Nouzovský.
Koncerty ve společenském sále Domu kultury začínají v 19 hodin a vstupenky je možné zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.