Když pomineme vliv průmyslu, dopravy a příhraničního transportu znečišťujících látek, zůstává nám jako poslední hlavní antropogenní zdroj znečištění ovzduší otázka lokálních topenišť. A nejedná se bohužel o zdroj zanedbatelný - na rozdíl od ostatních zdrojů nás tento ovlivňuje nejzásadněji a přímo v místě našeho bydliště. Možností jak vytápět dům je celá řada a záleží v prvé řadě na finančních možnostech dané domácnosti. Pro názornost uvádíme nejčastější možnosti vytápění v ČR a jejich klady a zápory:
1. Vytápění zemním plynem
Klady - v současné době, je tento způsob vytápění nejčistší, nejjednodušší a nejkomfortnější. Při vhodném výběru kotle a jeho pravidelné údržbě je tato varianta naprosto ideální.
Zápory – vysoké náklady. V některých místech nedostupná varianta vytápění z důvodu nezavedení plynového rozvodu, možné omezení dodávek – jelikož ČR je na dodávkách zemního plynu závislá ze zahraničí. Z důvodu stálého snižování zásob plynu se bude cena plynu neustále zvyšovat.
Pro koho je tato varianta nejvhodnější? Pro kohokoliv, kdo si ji může dovolit. Není třeba pracné obsluhy, manuálního doplňování paliva ani pracné údržby. Je ovšem vhodné tento způsob zajistit alternativním zdrojem tepla v případě omezení dodávek plynu. Je-li spalovací proces ideálně seřízen, je tento způsob v podstatě nejméně zatěžující lokální způsob vytápění domu.
Finanční situace řady majitelů několika možností vytápění nutí využívat kotle na tuhá paliva na úkor vytápění plynem. Tento stav je typický převážně u starších obyvatel, kteří mají větší množství volného času a často kotel na tuhá paliva slouží jako místo, kde končí většina spalitelných odpadů z domácnosti. Tento jev se bohužel negativně podepisuje na emisi řady jedovatých látek z procesů spalování.
2. Vytápění tuhými palivy
Klady - v případě dostupnosti levného paliva je provoz velice ekonomický, při použití interiérových kamen a spalování dřeva je tento způsob estetický.
Zápory - nutnost častého doplňování paliva, případně instalace drahého automatického dávkovacího zařízení. Nároky na údržbu, čištění komínového systému. V případě použití kvalitního paliva jsou vysoké ceny za provoz. V případě spalování nekvalitního paliva je tato metoda velice zásadní při znečišťování okolního prostředí.
Ideální forma vytápění pro majitele lesa nebo jiného zdroje biomasy. Důležitá je správná volba kotle vzhledem ke spalovanému palivu. Nevhodné palivo nebo kotel vedou k nedokonalému spalování a tím vývinu řady znečišťujících látek. Jeden kotel v rodinném domku, může za rok vyprodukovat stovky kilogramů tuhých znečišťujících látek, které dopadají v bezprostřední blízkosti zdroje. Při topení dřevem je důležité dbát na vlhkost dřeva a na dobu uskladnění, před jeho spálením. Ideální doba uskladnění je minimálně dva roky. V případě nižší doby jsou veliké energetické ztráty vzhledem k vysoké vlhkosti paliva.
3. Vytápění elektřinou
Klady - komfortní. Výroba tepla je centrální a v zařízeních, jež jsou vybavena moderními filtračními mechanizmy.
Zápory - vysoké náklady. I přes vysoký výkon topných jednotek, se často nedosahuje dostatečného tepelného komfortu v objektu. V případě výpadku proudu je nutný další způsob vytápění. Čistá varianta bez nutnosti složité obsluhy a údržby. Velkou nevýhodou je ovšem cena a tepelný komfort.
Existuje samozřejmě řada dalších možností vytápění, ovšem z obecného hlediska jsou zastoupeny pouze v jednotkách procent. Pomineme-li ekonomický vliv, nejzásadnější z pohledu znečišťování ovzduší je spalování nekvalitního tuhého paliva, případně paliva v kotli, který k tomuto účelu není určený.
Případ nevhodného výběru je spalování dřeva v kotli na černé uhlí. Ve dřevě, které nedosahuje takové výhřevnosti jako uhlí je obsažena řada organických látek, které v kotli nemohou ideálně shořet a zamořují okolí svým zápachem. Bohužel řada produktů takového způsobu spalování má negativní vlivy na lidské zdraví včetně karcinogenních účinků.
V dalším díle tohoto článku přiblížíme klady a zápory dotačních programů pro pořízení domácího kotle a řešení problémů při znečišťování z blízkého lokálního zdroje.
Další informace již brzy zde, nebo na našich stránkách
NODUS-ECOLOGY, s.r.o. www.nodus-ecology.cz
Axmann Martin - Jednatel společnosti