Společnost dlouhodobě podporuje zaměstnanost zdravotně postižených občanů také významnými dodávkami vybraných druhů elektroodpadu. Od roku 2006 ho energetici předali chráněným dílnám k dalšímu zpracování bezmála 27 tun. Za poslední 4 roky nakoupil ČEZ od těchto subjektů zboží v hodnotě téměř 15 milionů korun.
Od chráněných dílen, což jsou provozy, jejichž zaměstnanci patří z více než poloviny k osobám se zdravotním postižením, nakupuje společnost ČEZ Logistika ze Skupiny ČEZ nejen ochranné a pracovní pomůcky, ale také např. nástroje, nářadí i elektromateriál. Dlouholetým partnerem ČEZ na severu Moravy je výrobní družstvo VKUS Frýdek - Místek.
„V průběhu zhruba prvních pěti měsíců tohoto roku nám dodávalo zejména zateplené ochranné pracovní obleky, např. montérky, kombinézy, vesty, bundy a kalhoty. V současnosti pro naše účely vyrábí pracovních trička a letní i zimní čepice," uvedla Zina Maarová, specialista nákupu společnosti ČEZ Logistika ze Skupiny ČEZ.
Největším dodavatelem se statusem chráněné dílny je v letošním roce EUROFIN z Chrudimi, který Skupině ČEZ dlouhodobě dodává ruční nářadí, jako např. brusný materiál, pilníky, šroubováky, či různé druhy vrtáků. V menších objemech z této chráněné dílny společnost odebírá také elektrické ruční nářadí či brašny pro elektromontéry.
Každý výrobek musí respektovat nejen účelnost, ale i jednotný vizuální styl společnosti, tzn. firemní označení i barevné kombinace.
„Všechny výrobky rovněž podléhají normám, které souvisejí s charakterem a konkrétními riziky jednotlivých profesí v energetice. Specifika se následně odrážejí do kritérií pro výběrová řízení na dodavatele," dodává Zina Maarová. S chráněnými dílnami v rámci Skupiny ČEZ úzce spolupracuje také společnost ČEZ Distribuční služby.
Dodává jim vybrané druhy elektroodpadu, jehož další zpracování a využití skýtá chráněným dílnám pracovní příležitosti i určitý zisk z prodeje těchto surovin.
„Od roku 2006 předala naše společnost chráněným dílnám více než 26,7 tun elektroodpadu. V současné době patří mezi naše hlavní odběratele chráněné dílny ECO-RETEL z Mladé Boleslavi a také OS TRIANON z Českého Těšína," uvedl Pavel Marek, specialista EMS společnosti ČEZ Distribuční služby.
Chráněná dílna OS TRIANON odebrala z provozoven ČEZ v Karviné, Nošovicích a Třinci v letošním roce zhruba 1,3 tuny a ECO-RETEL dokonce více než 3,1 tuny elektroodpadu.Sortiment odběrů je široký a odvíjí se i od prostorových, technických a personálních možností konkrétního odběratele. Jedná se často např. o vyřazenou měřící techniku, rozvaděče, pojistky a jiné elektrické přístroje. Spolupráci s těmito subjekty společnost nastartovala v roce 2006, kdy do chráněné dílny Charity Opava předala 1,2 tuny vybraných druhů elektroodpadu.