Celkově se do letošní pomoci neziskovým organizacím na severu Moravy zapojilo 60 zaměstnanců Skupiny ČEZ. Kdo si najde „Čas pro dobrou věc," může jeden pracovní den v roce věnovat potřebným. Skupina ČEZ tuto možnost nabízí svým zaměstnancům již pátým rokem. Tentokrát dobrovolnice pomáhaly v Ostravě a uzavřely tak letošní sérii skupinových akcí.
Šestnáct personalistek se rozhodlo podpořit organizaci, která provozuje dva dobročinné obchody. Prodává v nich darované předměty, zejména oblečení. Celý výtěžek pak soustředí na rekonstrukci stacionáře Žebřík v Nové vsi u Ostravy, který začne sloužit handicapovaným lidem na jaře příštího roku. Dokončovací práce provádějí „přátelé Žebříku" ve svém volném čase a o víkendech.
Dobrovolníci ze severní Moravy letos nepomáhali poprvé, čtyřiačtyřicet zaměstnanců Skupiny ČEZ věnovalo v posledním zářijovém týdnu svůj pracovní den šesti neziskovým organizacím. V Opavě, Ostravě a Šumperku pracovali pro Dům sv. Cyrila a Metoděje, Dětský domov Na Vizině, Armádu spásy, Dětské centrum Domeček, Centrum Pomněnka a Hospic sv. Lukáše.
Informace o moravských veřejně prospěšných organizacích, kterým v letošním roce pomáhali zaměstnanci Skupiny ČEZ:
Žebřík, obecně prospěšná společnost: byla založena roku 2008 s cílem vybudovat stacionář pro mladé, a to nejen pro žáky ostravské Základní speciální školy. Jejím cílem je aktivně pomáhat handicapovaným lidem a svépomocí pro ně vybudovat denní stacionář v Nové vsi u Ostravy. Ten by měl být slavnostně otevřen na jaře příštího roku.
Charita Opava, Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené - poskytuje sociálně aktivizační služby a chráněné bydlení. Cílovou skupinu tvoří dospělí, těžce zrakově postižení nebo lehce mentálně postižení občané z celé republiky. Jsou to lidé, kteří i přes svůj handicap chtějí žít běžným životem - dále se vzdělávat, samostatně bydlet či aktivně trávit svůj volný čas.
Charita Ostrava, Hospic svatého Lukáše - je určen pro osoby nevyléčitelně nemocné v terminálním stádiu života, jejichž obtíže nevyžadují léčbu v nemocnici a není možné je zvládnout ani v domácím prostředí. Cílem práce týmu odborníků hospice je dosažení co nejlepší kvality života nemocného i jeho rodiny.
Centrum Pomněnka, Šumperk - od roku 1997 poskytuje denní služby pro osoby s mentálním postižením. Posiluje sociální začleňování osob s mentálním postižením. Snaží se, aby si udržely stávající schopnosti a dovednosti a našly řešení jejich nepříznivé sociální situace.
Dětský domov Na Vizině, Slezská Ostrava, třetím rokem nabízí ústavní výchovu pro děti a mládež. S náhradní rodinou zde vyrůstají děti, které nemohou být vychovávány ve vlastní rodině a nebyly zařazeny do programu osvojení. Celodenní režim probíhá v rodinné skupině.
Dětské centrum Domeček, Ostrava - poskytuje zdravotní, výchovnou a sociální péči dětem ve věku do 5 let. Jedná se o nestátní zdravotnické zařízení. Péče je poskytována formou ústavní péče v nepřetržitém provozu a částečně ambulantně, kapacita centra je 100 dětí.
Armáda spásy, Ostrava - Poruba, stará se o ty, kteří potřebují pomoc, či se ocitli bez střechy nad hlavou, stejně jako o osamělé a hledající. Podílí se na prevenci bezdomovectví v Ostravě, provozuje Centrum sociálních služeb pro ženy a matky s dětmi nebo Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.
O projektu: Projekt firemního dobrovolnictví „Čas pro dobrou věc" organizuje Skupina ČEZ od roku 2008. Jedná se o dlouhodobou spolupráci založenou na dobrovolnosti všech zúčastněných stran. Během čtyř let se zapojilo 1541 firemních dobrovolníků, kteří pomáhali průměrně v 50 veřejně prospěšných organizacích ročně. Tato forma pomoci doplňuje firemní filantropii jako součást společensko odpovědných aktivit Skupiny ČEZ.
Společnost ČEZ jako největší firemní dárce získala poosmé ocenění „TOP Odpovědná firma" v kategorii podle absolutního objemu rozdělených prostředků. Umístění v žebříčku jí přineslo speciální ocenění platformy Byznys pro společnost - FIRMA A ŠKOLA za dlouholetý systematický a strategický přístup k rozvoji vzdělávání v České republice.