Stranou nezůstanou ani ty moravské. Společnost ČEZ se tradičně připojuje k této události, neboť popularizaci vědy a techniky považuje za klíčovou při podpoře zájmu mládeže o technické obory. Po celou dobu konání Týdne vědy a techniky otevře svá informační centra a brány elektráren. Zájemcům tak nabídne různorodý a hlavně názorný pohled na energetické výrobní zdroje různých typů.
V našem regionu mohou zájemci navštívit Informační centrum Elektrárny Dětmarovice, která je svým instalovaným výkonem 800MW největší klasickou elektrárnou na Moravě. Každý návštěvník bude v úvodu seznámen se základními provozy u makety elektrárny. Následovat bude samotná prohlídka hlavního výrobní zařízení elektrárny v rozsahu kotelna, strojovna, odsíření, zauhlování a samozřejmě hlavní řídící pracoviště elektrárny, tzv. „velín". Exkurze budou probíhat na základě předchozí domluvy na tel. čísle 591 102 889, příp. e-mailové adrese miroslava.plachetkova@cez.cz
Stranou nezůstane ani Informační centrum Přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, kterou jen letos do konce září navštívilo přes 77 tisíc turistů. Elektrárna se v loňském roce stala absolutním vítězem ankety o sedm divů Olomouckého kraje a také vítězem ankety, kterou vyhlásil Olomoucký deník. Obhájila tak prvenství v anketě iDNES z roku 2005. Elektrárna je držitelkou tři „nej": má největší reverzní jednostupňovou vodní turbínu v Evropě - 325 MW, největší spád v České republice - 510,7 m a největší instalovaný výkon z vodních elektráren ČR - 2 x 325 MW. Její další výhodou je rychlost „najetí", do sto sekund je schopna z odstavené polohy dodávat do energetické soustavy plný výkon, tedy 650 MW. Prohlídky budou probíhat po předchozí domluvě na tel. číslech 602 322 244, 583 283 282, příp. na e-mailové adrese infocentrum.eds@cez.cz
V průběhu 12. ročníku Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR jsou otevřena i další informační centra a vybrané elektrárny Skupiny ČEZ. Mimo Moravu zve proto např. k návštěvě vodních elektráren Střekov, Štěchovice, Dalešice, Lipno, Orlík, Slapy, Vydra, Čenkova pila, Informačního centra Obnovitelné zdroje a malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Stranou nezůstanou ani jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, z hnědouhelných elektráren pak Tisová, Poříčí, Hodonín, Tušimice či Počerady.
Seznam otevřených pracovišť Skupiny ČEZ s kontakty
Vědci z výzkumných pracovišť Akademie věd ČR připravují širokou nabídku dalších exkurzí, kde představí své výzkumné projekty, předvedou nejmodernější vědecké přístroje i experimenty a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. To vše doplní řada přednášek, vědeckých kaváren, prezentací, audiovizuálních pořadů, dokumentárních filmů, kulatých stolů, výstav a expozic.