To bylo oblíbené i u Irské republikánské armády a používá se k výrobě improvizovaných výbušnin v Afghánistánu. Evropská unie proto chystá změnu legislativy. Chce více kontrolovat prodej hnojiv a některých dalších chemických látek, které jsou považovány za prekurzory výbušnin.
„Jedná se o evropský projekt s názvem Detekce a identifikace výbušnin a prekurzorů výbušnin (DIEPE), na němž pracujeme od začátku roku 2010 a v tuto chvíli se blížíme do finále. Výzkumnou část jsme již ukončili a zbývá doladit některé dokumenty a potřebnou administrativu," vysvětluje Ing. Tomáš Dorazil z VVUU, a.s.
„Hlavním cílem projektu je výzkum v rámci Evropskou radou přijatých opatření na posílení zabezpečení nakládání s civilními výbušninami a zvýšení ochrany obyvatel Evropské unie před teroristickými útoky. Dosažené výsledky jsme po celou dobu konzultovali se stálou pracovní komisí EU, která připravuje podklady pro tvorbu nové legislativy. Věříme, že naše výsledky pomohou k nastavení přiměřených legislativních opatření k regulaci prodeje a dostupnosti prekurzorů výbušnin, tak jako je to u prekurzorů omamných a psychotropních látek," pokračuje Ing. Tomáš Dorazil.
„V říjnu proběhl ve Štramberku závěrečný seminář s mezinárodní účastí, na němž jsme prezentovali průběh celého projektu a jeho závěry. Přítomní měli navíc možnost vidět prostřednictvím zpracovaného videa ukázky výbuchů výbušnin připravených z dostupných prekurzorů. Na zpomalených záběrech natočených rychlokamerou byla detailně zachycena síla výbuchů přibližně čtvrt kilových náloží. Zajímavou součástí bylo také srovnání detekce podomácku vyrobených výbušnin detekčním zařízením a vycvičenými psy. Projekt přítomní hosté hodnotili pozitivně a vyzvedávali především jeho přínos v tvorbě legislativy v boji proti teroristickým útokům v rámci Evropské unie."
With the support from the Prevention of and Fight against Crime Programme of the European Union
European Commission - Directorate-General Home Affairs
Počátky dnešní akciové společnosti VVUÚ jsou spojovány s důlními výbuchy, požáry a otřesy, způsobenými výbuchy metanu či uhelného prachu. V roce 1952 tak vznikl Vědeckovýzkumný uhelný ústav, jehož hlavním úkolem bylo modernizovat systém ochrany před explozemi v podzemí. Ústav také z hlediska bezpečnosti schvaloval veškeré prostředky, které se v dolech používají.
Firma vybudovala pokusnou požární štolu v areálu VVUÚ, kde se testuje především odolnost různých zařízení proti požárům, a další štoly ve Štramberku, které dodnes slouží k testům ochranných zařízení. Zároveň se zde zkouší trhaviny. V roce 1992 byla společnost VVUÚ privatizována a nyní patří k úspěšně se rozvíjejícím firmám. Svou podnikatelskou činnost zaměřuje na zkušebnictví, certifikaci výrobků, certifikaci systémů managementu jakosti, systémů environmentálního managementu, systému managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a posuzování shody. Zabývá se rovněž analýzami rizik výbuchu, inspekční činností, výzkumnou činností v oblasti protivýbuchové ochrany, strojírenskou výrobou a podílí se na řešení projektů GAČR (Grantová agentura České republiky).
Firma, která dnes zaměstnává zhruba sto lidí je akreditovanou zkušební laboratoří, autorizovanou osobou a notifikovanou osobou. Ke všem svým aktivitám přidala společnost Školicí centrum VVUÚ, a.s., pro provozní, požární a protivýbuchovou prevenci a další kurzy a tím si vytváří další prostor pro svůj odborný růst v náročných podmínkách současného trhu.