Za dětmi bude na oddělení docházet po dvojicích celkem čtrnáct seniorek. Každá dvojice jiný den. "Hned jak jsem se o této možnosti dozvěděla, už jsem se hlásila, vždy jsem něco podobného chtěla dělat i v důchodu," vysvětluje Hermína Galašová, která bude dojíždět z Brušperku.
Ostatní babičky jsou z Ostravy.
„Je to super, zase budu užitečná," říká Eva Žáková a doplňuje: „Celý život jsem byla s dětmi ve škole. Je to radost číst jim, hrát si s nimi, sledovat jejich reakce. Budu šťastná, když se nám v nemocnici podaří, aby třeba jen na chvíli zapomněly na trápení, která mají." Babičky při školení v nemocnici
„Projekt Počteníčko s babičkou se nám zalíbil okamžitě, protože pomůže potěšit nejen nemocná dětská srdce, ale také srdce žen o dvě generace starších. Posloucháním pohádek si malí pacienti zkrátí nekonečně dlouhou chvíli na nemocničním lůžku a možná se i rychleji uzdraví. Babičkám patří náš dík za to, že chtějí takto smysluplně vyplnit svůj čas a budou se snažit, aby pobyt v nemocnici nebyl pro děti tak stresující," reagovala Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny, která projekt finančně podporuje. Pro děti navíc ČPZP chystá drobné dárečky.
Měsíčně léčí v lůžkové části dětského oddělení kolem osmdesáti dětí. "Řada z nich se na babičky určitě bude těšit," předpovídá primář Jaroslav Slaný, který je spoluautorem projektu. „Dohodli jsme se, že babičky budou za dětmi chodit na hodinu denně, včetně sobot a nedělí. Počteníčko má přitom jasná pravidla, v žádném případě nenaruší léčbu. Má však vysoké předpoklady pro zpříjemnění pobytu dětí v nemocnici. A to je veliké plus."
Pilotní projekt "Počteníčko s babičkou" potrvá v Městské nemocnici Ostrava tři měsíce. Jeho další pokračování záleží na tom, jak se seniorky u nemocných dětí osvědčí. V tom případě je docela možné, že se projekt rozšíří. Na jaře příštího roku třeba budou číst babičky pohádky dětem i v dalších nemocnicích.