„Největší výhodou patinující oceli je úspora za protikorozní ochranu. Ocel vydrží bez údržby až 80 let, aniž by se její povrch musel chránit povlakem či nátěrem," uvedl Zdeněk Vašek, řešitel projektu z oddělení výzkumu a vývoje ArcelorMittal Ostrava. ¨
Kromě finančních úspor přináší použití oceli Arcorox® také další výhody jako zkrácení doby výstavby a omezení nepříznivých dopadů na životní prostředí způsobených použitím nátěrových hmot nebo pokovením. Všechny zkoušky nové oceli proběhly úspěšně a nyní čeká huť na certifikaci, po níž bude profily z oceli Arcorox® vyrábět na Středojemné a Hrubé profilové trati. Nový výrobek nalezne uplatnění zejména v ocelových konstrukcích jako jsou mosty, otevřené haly či různé druhy stožárů.
ArcelorMittal Ostrava nyní spolu se stavební fakultou VŠB-TUO testuje chování výrobků z nové oceli v praxi. V areálu huti byly z profilů z patinující oceli Arcorox® postaveny tři modely stožárů elektrického vedení. Během experimentu bude na stožárech sledován vývoj ochranné vrstvy patiny a chování různých typů šroubových spojů.
„Hlavním cílem našeho pokusu je monitorovat tvorbu patiny v průběhu životnosti celé konstrukce a nalézt nejvhodnější typ šroubového spoje pro stožáry vysokého a velmi vysokého napětí," uvedl hlavní řešitel projektu Vít Křivý ze stavební fakulty VŠB-TUO.
ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní komplex v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti je 3 miliony tun oceli, zhruba 50 % produkce se exportuje do více než 60 zemí světa. Zaměstnává 4120 lidí, dohromady s dceřinými společnostmi má více než 8 tisíc zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2011 činila 32 796 korun. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.