Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Každý pedagog i student by měl navštívit výstavu J. A. Komenského na bruntálském zámku

  • Bruntál,

Letos uplyne tři sta padesát let od úmrtí Jana Amose Komenského. Bruntálské muzeum k tomuto výročí uspořádalo výstavu. Zájemci ji mohou navštívit ve velké výstavní síni bruntálského zámku.

Jan Amos Komenský patří j nejvýznamnějším a nejznámějším osobnostem českých dějin. Celosvětově je pokládán za jednoho ze zakladatelů vědecké pedagogiky a zanechal za sebou neobyčejně rozsáhlé dílo. Jeho život přitom nebyl vůbec jednoduchý, postihlo jej mnoho krutých ran osudu.

Jana Lesáková, autorka výstavy: „V prvé části výstavy uvidíte bannery, na kterých je vlastně celý jeho život, jeho dílo a veškeré informace k Janu Amosi Komenskému. V další části výstavy máme zapůjčenou soukromou sbírku slabikářů, která se samozřejmě tématem k této výstavě hodí, a v poslední části máme zapůjčenou soudobou třídu. Je tedy trošičku mladší, je z Rakouska – Uherska, ale myslíme si, že i to k tomu tématu patří.“

Sbírka slabikářů patří k nejrozsáhlejším sbírkám, svého druhu v celé České republice. Za pozornost stojí také místo a doba jejího vzniku.

Zdenka Markovičová, sběratelka: „Sbírku jsem začala sbírat v roce 2002. Začala jsem v Kosovu, kdy jsem pobývala na území Kosova jako voják z povolání a v současné době má sbírka kolem 250 kusů.“

Slabikáře pocházejí z celého světa, ze všech kontinentů s výjimkou Jižní Ameriky. Ten nejstarší pak byl vydán v 19. století.

Zdenka Markovičová, sběratelka: „ Didakticky jsou si podobné, ta slovanská část zvlášť a Němci mají velký vývoj rozvoji toho slabikáře, že jdou hodně dopředu, že mají třeba přidané maňásky a různé ještě didaktické pomůcky.“

Výstava rozhodně stojí za zhlédnutí. Zvlášť pedagogové, studenti a žáci druhého stupně základních škol by zde mohli najít spoustu zajímavých informací.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy