Varhany jsou ve farním kostele umístěny již od poloviny 18. století
Karel Peschke, pastorační asistent, správce kostela: „V 19. století byly varhany přestavěny firmou Rieger a od té doby nedošly žádných změn a jejich stav se postupně zhoršoval, možná i díky tomu, že žádné opravy od té doby neprobíhaly. Varhany už mají dožité některé prvky základní, jako jsou měchy, vzdušnice, pedálnice a spoustu dalších prvků, které je potřeba opravit, zrestaurovat, některé i vyměnit, znova vyrobit."
Petr Stehlík, varhanář: „Hodně věcí je špatných, já bych řekl téměř všechno. Od píšťal počínaje, po vzdušnice, měchy mají zteřelou kůži, hrací stůl, spojkové membrány špatné, klávesnice, ta jsou teda celkem dobré ale vůle v klávesnicích taky je veliká, takže se musí komplexně opravit všechno. A to ještě nemluvím o té skříni.“
Celá oprava bude velmi náročná nejen časově ale především finančně. Jen píšťal mají varhany kolem dvou a půl tisíc.
Karel Peschke, pastorační asistent, správce kostela: „Je to generální oprava varhan a ta vždycky bývá drahá protože varhany, to je královský nástroj a ten si vyžaduje nejen čas ale i finanční nároky. Celá oprava byla vyčíslena na 1 milion 748 tisíc korun. Zhruba polovinu z této částky již máme.“
Bruntálská farnost musela také vyřešit náhradu varhan během jejich opravy.
Karel Peschke, pastorační asistent, správce kostela: „Trvala příprava opravy těchto varhan asi 5 let a samozřejmě jsme mysleli i na to, že během opravy varhany hrát nebudou. Tak jsme se rozhodli, že si pořídíme digitální varhany, menší, které jsme umístili do pravé lodi kostela, a na ty v současné době hrajeme při bohoslužbách.“
Na financování opravy se bude podílet také Město Bruntál, MS kraj, Biskupství ostravsko – opavské a Německý řád.