Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranka dá zraněnému krev už ve vrtulníku. MS kraj je druhý v zemi, kde se tato novinka zavádí

Záchranná služba MS kraje zavádí převratnou novinku a jako druhá v zemi bude dávat těžce zraněným pacientům krev už na palubě vrtulníku. Značně to zvyšuje jejich šanci na přežití. Inspirace k této metodě pochází z americké armády.

Zdravotnická záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi a stále se snaží zlepšovat a modernizovat své postupy podle nejnovějších lékařských trendů a poznatků. Jako druhá v zemi po Hradci Králové proto zavádí podávání krve už na palubě vrtulníku. 

David Holeš, primář ZZS MS kraje: „Použití krve v terénu bylo přitom ještě před dvěma lety určeno výhradně pro vojenské zdravotnictví. Studie zjišťující přežití těžce zraněných vojáků ve válečných konfliktech ukázaly, že ideální čas pro zahájení aplikace krve je asi 15 minut po závažném úraze. Proto má tato metoda i jednoznačné uplatnění v podmínkách přednemocniční péče v Evropě, kde se průměrný čas předání pacienta do traumacentra pohybuje kolem 60 minut."

Zavedení této novinky předcházela dlouhá a pečlivá příprava a také velmi úzká spolupráce s Krevním centrem FNO, které musí krev pro účely záchranné služby speciálně připravena.  

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava: „Používá se univerzální krev skupiny 0, Rh negativní, ochuzená o bílé krvinky. Pacienti tak dostávají zpět tekutinu, jejíž složení se co nejvíce blíží krvi, kterou po úrazu ztratili."
Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: "Z dosavadních zkušeností lze předpokládat, že vhodnými příjemci této metody léčby přímo na místě zásahu a během transportu vrtulníkem, se stane v našem kraji skupina asi 20 pacientů rok.

Je také prokázáno, že čím dříve je zahájeno podávání krve, tím menší je u daného pacienta celková potřeba krevních derivátů později v nemocnici.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava
Ostrava
od 34 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail