Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Větší rychlost, přesnost a šetrnost k pacientovi. To přináší nový CT přístroj v krnovské nemocnici

Celý MS kraj |

Přesnější zobrazení, velká rychlost vyšetření a menší dávka rentgenového záření. To jsou hlavní přínosy nejmodernějšího CT přístroje, který právě uvedla do provozu krnovská nemocnice. Bude sloužit všem pacientům spádové oblasti Bruntálska a Krnovska.

Počítačová tomografie využívá k zobrazovacím řezům rentgenové záření. To nový přístroj snižuje až o 50%.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Nové generace přístrojů, obzvláště přístrojů rentgenových, kde vlastně to CT funguje na bázi rentgenových paprsků. Tak je daleko menší zátěž, daleko větší výtěžnost, to znamená, ty obrázky jsou přesnější,je tam větší hloubka, to znamená, je to opravdu detailnější vyšetření pro ty pacienty. Samozřejmě s nižší rentgenovou zátěží.“

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Celý ten přístroj stálo kolem 25 milionů bez DPH, největší část přístroje je z REACTu, to je těch 150 milionů, které byly na vybavení nemocnice, tak to je z téhle části, to vo bylo nad, plus stavební práce, jsme do hradili z vlastních zdrojů a ze zdrojů zřizovatele, MS kraje.“

Další předností nového přístroje je jeho softwarové vybavení.

Otakar Pluhař, zástupce dodavatele: „Tento CT přístroj, neboli přístroj tomografie výpočetní, je přístrojem z portfolia firmy Toshiba, dříve Toshiba, nyní Canon Medical System a tento přístroj se jmenuje Aquilion One Genesis, což je vlastně nejvyšší kategorie přístrojů firmy Canon. V současné době má několik unikátních parametrů. Jako např. to znamená výrazně snížit radiační dávku pro pacienta. Je největší detektor, to znamená šestnácti centimetrový detektor, který umožňuje extrémně rychlé vyšetření, ale hlavní novinkou tohoto přístroje je použití sofistikované umělé inteligence, která umožňuje odstranit šum z obrázků. Další věc je, že tento přístroj v současné době je vybaven kompletním softwarem na všechny typy vyšetření, včetně kardiologických, včetně neurologických vyšetření, to znamená, bude záležet jenom na nemocnici, jak využije tento přístroj.“

Pořízení nového CT reaguje především na velkou poptávku po vyšetření a potřebu zkrácení čekací doby.

Ivo Šenkyřík, primář RDG oddělení:: „Vyšetření kratší pro pacienty, menší dávky až o 50% proti předcházejícím vyšetřením a je tady výborné softwarové vybavení toho přístroje, takže můžeme dělat plno aplikací, které se v podstatě ještě i učíme. Poptávka po CT je poměrně velká, ale myslím si, že jsme ještě, co se týká objednacích dob, na tom dobře ve srovnání s okolními okresy. Pokud děláme vyšetření bez aplikace kontrastní látky, tak je to třeba řádově 8 vteřin, pokud se dělá s kontrastní látkou, tak s přípravou a podobně to může trvat 5 minut, 10 minut, záleží, jak se podaří zajistit žilní linka.“

Marie, pacientka: „No já jsem ve středu nastoupila na neurologii na oddělení a dneska už jsem tady, takže to bylo rychlé. Ne, je to úplně v klidu, v pohodě.“

Lukáš Chalás, vedoucí odboru zdravotnictví MS kraje: „Určitě to není poslední akce, jak jste si mohli všimnout, rekonstruuje se rehabilitace, přistavuje se další pavilon, určitě to není poslední akce, při které se tady setkáváme. Já věřím, že to bude stejně úspěšné a že to bude stejně prospěšné pro pacienty.“

V nemocnici dále úspěšně pokračuje rekonstrukce střech a přestavba operačních sálů.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezská nemocnice Opava otevřela nové odběrové centrum krve a plazmy pro Bruntálsko a Krnovsko

16. května 2023 8:37 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Krev je bezesporu nejcennější tekutinou pro každou nemocnici. V posledních letech počet dárců krve stále klesá. S cílem získat nové prvodárce a přiblížit odběr krve k jejich bydlišti otevřela Slezská nemocnice Opava pro Bruntálsko a Krnovsko nové odběrové místo.

V krnovské nemocnici otevřeli novou infekční ambulanci. Citelně chyběla a bude sloužit celé spádové oblasti

9. června 2023 9:30 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V krnovské nemocnici zahájila provoz nová infekční ambulance. Je velmi důležitá právě nyní, v období před dovolenými v exotických zemích a pro propuštěné pacienty. Citelně v regionu chyběla a doplní komplex služeb nemocnice.

Krnovská nemocnice otevřela špičkové centrální operační sály, jedny z nejmodernějších v ČR

11. května 2023 9:03 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V rekordním čase necelých pěti měsíců proběhla v krnovské nemocnici kompletní rekonstrukce centrálních operačních sálů. Nemocnice, která je spádovou pro celou oblast Bruntálska a přilehlých oblastí Jesenicka a Opavska, se tímto nyní řadí k nejmodernějším v celé zemi.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Větší rychlost, přesnost a šetrnost k pacientovi. To přináší nový CT přístroj v krnovské nemocnici
Vydáno 3. dubna 2023 10:19, Celý MS kraj, Karel Soukop
Přesnější zobrazení, velká rychlost vyšetření a menší dávka rentgenového záření. To jsou hlavní přínosy nejmodernějšího CT přístroje, který právě uvedla do provozu krnovská nemocnice. Bude sloužit všem pacientům spádové oblasti Bruntálska a Krnovska.

Počítačová tomografie využívá k zobrazovacím řezům rentgenové záření. To nový přístroj snižuje až o 50%.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Nové generace přístrojů, obzvláště přístrojů rentgenových, kde vlastně to CT funguje na bázi rentgenových paprsků. Tak je daleko menší zátěž, daleko větší výtěžnost, to znamená, ty obrázky jsou přesnější,je tam větší hloubka, to znamená, je to opravdu detailnější vyšetření pro ty pacienty. Samozřejmě s nižší rentgenovou zátěží.“

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Celý ten přístroj stálo kolem 25 milionů bez DPH, největší část přístroje je z REACTu, to je těch 150 milionů, které byly na vybavení nemocnice, tak to je z téhle části, to vo bylo nad, plus stavební práce, jsme do hradili z vlastních zdrojů a ze zdrojů zřizovatele, MS kraje.“

Další předností nového přístroje je jeho softwarové vybavení.

Otakar Pluhař, zástupce dodavatele: „Tento CT přístroj, neboli přístroj tomografie výpočetní, je přístrojem z portfolia firmy Toshiba, dříve Toshiba, nyní Canon Medical System a tento přístroj se jmenuje Aquilion One Genesis, což je vlastně nejvyšší kategorie přístrojů firmy Canon. V současné době má několik unikátních parametrů. Jako např. to znamená výrazně snížit radiační dávku pro pacienta. Je největší detektor, to znamená šestnácti centimetrový detektor, který umožňuje extrémně rychlé vyšetření, ale hlavní novinkou tohoto přístroje je použití sofistikované umělé inteligence, která umožňuje odstranit šum z obrázků. Další věc je, že tento přístroj v současné době je vybaven kompletním softwarem na všechny typy vyšetření, včetně kardiologických, včetně neurologických vyšetření, to znamená, bude záležet jenom na nemocnici, jak využije tento přístroj.“

Pořízení nového CT reaguje především na velkou poptávku po vyšetření a potřebu zkrácení čekací doby.

Ivo Šenkyřík, primář RDG oddělení:: „Vyšetření kratší pro pacienty, menší dávky až o 50% proti předcházejícím vyšetřením a je tady výborné softwarové vybavení toho přístroje, takže můžeme dělat plno aplikací, které se v podstatě ještě i učíme. Poptávka po CT je poměrně velká, ale myslím si, že jsme ještě, co se týká objednacích dob, na tom dobře ve srovnání s okolními okresy. Pokud děláme vyšetření bez aplikace kontrastní látky, tak je to třeba řádově 8 vteřin, pokud se dělá s kontrastní látkou, tak s přípravou a podobně to může trvat 5 minut, 10 minut, záleží, jak se podaří zajistit žilní linka.“

Marie, pacientka: „No já jsem ve středu nastoupila na neurologii na oddělení a dneska už jsem tady, takže to bylo rychlé. Ne, je to úplně v klidu, v pohodě.“

Lukáš Chalás, vedoucí odboru zdravotnictví MS kraje: „Určitě to není poslední akce, jak jste si mohli všimnout, rekonstruuje se rehabilitace, přistavuje se další pavilon, určitě to není poslední akce, při které se tady setkáváme. Já věřím, že to bude stejně úspěšné a že to bude stejně prospěšné pro pacienty.“

V nemocnici dále úspěšně pokračuje rekonstrukce střech a přestavba operačních sálů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036498/vetsi-rychlost-presnost-a-setrnost-k-pacientovi-to-prinasi-novy-ct-pristroj-v-krnovske-nemocnici