Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikátní nález – 6000 let staré torzo venuše

  • Opava,

Unikátní nález se podařil opavským archeologům: během průzkumu v místech, kde se nyní staví obchvat Opavy, našli 6000 let starou část keramické plastiky ženy. Torzo z doby eneolitu teď budou zkoumat a pokusí se také domodelovat repliku.Veřejnost by si pak mohla „slezskou venuši“ prohlédnout příští rok.

Tak to je ona! Venuše, tedy její pěti a půl centimetrová část. Úlomek ležel v zemi 6000 let. Ve srovnání se starší Věstonickou venuší je tato „slezská“ z doby eneolitu mnohem štíhlejší a odkazuje na vliv východních kultur.

„Torzo venuše se skládá ze dvou částí. Jedna část byla poškozena a slepena následně. Pokusili jsme se ji zrekonstruovat do původního tvaru,“ říká archeolog Petr Rataj z Archeologického ústav AV ČR.

Úlomky archeologové objevili při výzkumu na místě, kudy povede obchvat Opavy. Zpočátku si mysleli, že jde o střepy a vůbec netušili, jakou vzácnost drží v rukou. Podle zvýrazněného pasu a klína pak poznali torzo venuše.

„Je to doklad pravěkého umění, s tím se nesetkáváme příliš často,“ doplňuje Kateřina Papáková, která záchranné archeologické práce vedla.

Kromě tohoto unikátního nálezu našli archelogové také stovky střepů a nejrůznějších úlomků.

„Na celém území katastru Kateřinek byla zachycena čtyři pravěká sídliště. Nejstarší bylo to, ze které pochází naše soška, což je počátek eneolitu.“ dodává Papáková.

O něco mladší je pak tato mísa z doby bronzové. Archeologové objevili také třeba čepelky z pazourku, tento kopytovitý klín nebo nejrůznější nástroje, které pravěcí lidé používali při výrobě keramiky.

Torzo plastiky nahého ženského těla je ale bezesporu nejvýznamnějším objevem opavských archeologů, nejen loňského roku, ale jistě i několika desetiletí. Tuto unikátní „slezskou venuši“ plánují ukázat veřejnosti příští rok.

Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail