Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Milan Knížák vystavuje v opavském Domě umění

  • Opava,

Žít jinak – to název retrospektivní výstavy tvorby Milana Knížáka, která se cestou po republice zastavila také v Opavě. Dům umění zaplnily, plátna, koláže, sochy či instalace, které mapují výtvarníkovu tvorbu od 60. let.

Výstava, která zaujme, provokuje i znepokojuje svou přímočarostí a také přesahuje hranice umění. Její autorka se snažila představit návštěvníkům tvorbu Milana Knížáka od 60. let.

“My jsme tuto výstavu koncipovali jako neúplnou retrospektivu. To jeho dílo je tak rozsáhlé, že jsme museli vyloučit design,nábytek, architektonické návrhy,“ představuje výstavu kurátorka Rea Michalová.

Základem jsou výtvarné práce, doplněné plastikami. K vidění jsou látkové koláže. Plastiky z nejrůznějších materiálů, provokativní ilustrace k Nové Bibli vytvořené laserovým tiskem nebo psané texty. A také záměrně zničené desky,jejichž přehráváním dal Knížák základ takzvané Broken music. Výstava představuje široký záběr uměleckého vyjádření autora.

„Mám nějaký pocit, téma a hledám odpovidající prostředky. Někdy používám plastiku, někdy obraz, kresbu, sklo nebo píšu, pracuju se zvukem, s hudbou,” popisuje způsob své práce Milan Knížák.Na vernisáži se výtvarník představil také jako hudební skladatel, a to Sonátou pro violoncello.

Název výstavy „Žít jinak“ pochází z proklamací umělecké skupiny Aktulní umění, kterou Knížák založil v r. 1964. Mladí lidé se v ní soustředili na akční,nekonvenční umění. Ilustrují to panely s fotografiemi z akcí, které měly rozzářit všednost života v socialismu.

Pokud se chcete dozvědět o vystavovaných artefaktech více, využijte komentované prohlídky, které se zúčastní sám autor. Plánovaná je na 12. července 2018.

Nahlásit chybu


K tématu