Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přednášky o médiích a internetu pro seniory

  • Opava,

Jak se orientovat v záplavě informací, jak vznikají zprávy nebo jak pracovat se sociálními sítěmi? To všechno se mohou dozvědět návštěvníci přednáškového cyklu „Věřte, nevěřte médiím a internetu“, který je zaměřený na lidi staršího věku.

Internet, televize, noviny nebo rádio na nás každý den chrlí tisíce nových zpráv. Není možné, abychom obsáhli vše a tak si musíme vybírat. Jenže, víme jaký klíč zvolit? Který server, stanici či titul?

„Těch informrací je tolik, že pro obyčejného člověka je problém se v tom orientovat. Obzvlášť pokud člověk užívá internet nebo soc. sítě. Těch informací je obrovské množství, které se na nás valí. Řada informací je kvalitních, řada nekvalitních, jsou manipulativní,“ upozorňuje expert na ověřování informací Jaroslav Valůch, který zároveň vedl úvodní přednášku.

Náplní přednášek ale není jen mediální gramotnost. Posluchači se také dozví, jak jednotlivé zprávy vznikají, jak rozeznat lživé zprávy, jak mohou média manipulovat s emocemi nebo jak čelit a odolat reklamě. Cyklus pěti přednášek je určený především seniorům.

„Tito lidé nemusí vědět, jak informace ověřovat a mohou být více ohrožení dezinformacemi a falešnými zprávami,“ podotýká redaktorka Iva Melíšková.

O své praktické zkušenosti se přijdou s posluchači podělit nejen novináři, psychologové nebo také odborníci na marketing.

Je to strašně důležitá součást projektu, aby se mohli setkat třeba s místními novináři, celostátními novináři. S lidmi, kteří se věnují verifikaci,tedy ověřování informací,“ říká Valůch.

První část přednášky je vždy teoretická. Poté bude následovat workshop, kde si budou moci posluchači ověřit v praxi to, co se v předchozích 45 minutách dozvěděli.

„Může přijít úplně každý,není to nějak limitované. Každý měsíc máme jednu přednášku a pojedeme to až do léta,“ doplnil dramaturg pořádající Opavské kulturní organizace Jan Kunze.

Přednášky pořádá Opavská kulturní organizace pro seniory zdarma, a to každé první pondělí v měsíci.
TÉMATA DALŠÍCH PŘEDNÁŠEK 

  Opava, Obecní dům, Sál Purkmistrů, vždy od 15,00 hod.

25. března Jak se rodí zprávy

29. dubna Reklama a manipulace

27. května Média a naše emoce

24. června Fake news - lživé zprávy, dezinformace a proč nám mohou škodit

Nahlásit chybu


K tématu