Reklama

Kočovní loutkáři se zastavili ve Slezském zemském muzeu

  • 25. června 2019,
  • 15:11,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Ve Slezském zemském muzeu najdete výstavu, která nabízí pohled na umění loutkářů, kteří jezdili od města k městu, hráli divadlo a vydělávali si tak na živobytí. Vlastnoručně vyrobené loutky byly mnohdy jejich jediným majetkem a dědily se z generace na generaci.

Reklama

Základ výstavy vytvořily početné soubory loutek slavných kočovných loutkářů z rodiny Pflegrů a Rumlů, kteří na sever Moravy doputovali z Čech v době rozvoje průmyslového Ostravska v II. polovině 19. století a usadili se zde.

„Společnosti kočovných loutkářů přijížděly z Čech, aby tady hrály loutkové divadlo. Někteří zde pouze projížděli, někteří se zde usadili trvale, někteří projížděli dál do Polska,“ vysvětluje kurátorka výstavy Sylva Pracná.

Návštěvníci tady uvidí hned několik typů loutek: klasické, až 8 kilogramů těžké marionety, spodové loutky, maňásky nebo tzv. varietní loutky, které bavily publikum o přestávkách.

Za zmínku také stojí fakt, že loutkové divadlo původně vzniklo jako zábava pro dospělé. Hrály se klasické kusy, jako třeba Faust, Jenovéfa, Don Juan. Nebo se dramatizovaly nejrůznější pověsti a báje.

„Až později s rozvojem rodinného loutkového divadla ve 20. století se ten trend projevil ve prospěch dětí,“ doplňuje Pracná.

Loutky si vyřezávali sami principálové z lipového dřeva. Jednotlivé figury se pak dědily jako rodový majetek z generace na generaci. Kulisy si mnohdy malovali u renomovaných malířů. Vše muselo být skladné tak, aby se dalo dobře naložit na vůz a převézt z místa na místo. Svou hodnotu měly i tištěné plakáty, které zvaly diváky na představení:. Jejich pořízení bylo poměrně nákladnou záležitostí, a tak jednotlivé listy vylepovali kočovní herci hned několikrát s tím, že pouze změnili datum představení.
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 18.07. 19:08
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.07. 19:08
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Areál Cihelny Hlučín s.r.o
Opava
od 17 000 Kč

Detail

make a profit s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč do 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu