Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přídělový systém, nedostatek potravin. Vánoce v době války připomíná výstava

  • Opava,

Jak se slavily Vánoce v době války – to mohli vidět návštěvníci Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Výstava připomněla radosti i starosti lidí, kteří i v tomto složitém období usilovali o to, vytvořit si doma, se svou rodinou, v rámci možností příjemnou atmosféru.

Hrabyňský památník II. světové války, který spravuje Slezské zemské muzeum, se před zimní pauzou už tradičně loučí s návštěvníky výstavou, která připomíná, jak lidé slavili vánoční svátky v době války.
"Téměř každá rodina byla postižená tím, že někdo ze jejich členů chyběl. Buď to byl v koncentračním táboře, ve vězení, odešel na východní/západní frontu," upřesňuje Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války v Hrabyni.
Přídělový systém, nedostatek potravin i spotřebního zboží přinutili lidi slavit svátky velice střídmě. Stromeček zdobily většinou papírové ozdoby, na Štědrý den se podávala se polévka voděnka z česneku a namísto kapra osmažená vaječná omeleta s bramborem. Dárky pod stromečkem nechyběly, ale bylo jich poskrovnu.
"Dárky se dávaly v rodinách obvykle jen dětem. A to dárky, které lidi vyrobili. Byly to ponožky, ze dřeva vyrobené vláčky zvířátka na kolečkách nebo panenky," popisuje Poláková.
Jedny válečné Vánoce se vryly do paměti paní Boženě Martiníkové, kdy ona a její sestra dostaly od Ježíška panenku – dárek, který si po dlouhá léta obě pečlivě střežily. A na výstavě jej mohli návštěvníci také vidět.
"Stromeček stál na kulatém stole v pokoji u kachlových kamen. Se sestrou jsme dostaly jsme krabici sušenek, ale ta nás nezajímala. Jen ty dvě panenky,“ vzpomíná.
Tato výstava je na čas poslední, kterou veřejnost mohla vidět. Nyní se památník zazimuje a otevře se znovu na jaře, a to oslavou 75. výročí konce II. světové války.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků