Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dítě v pěstounské péči se chová jinak. Důležité je vědět proč

Opava |

Organizace Do náruče šestým rokem pomáhá rodinám, které přijaly do pěstounské péče dítě. Co je pro tyto rodiny nejtěžší a jak takovouto zásadní změnu co nejlépe zvládnout? Na otázky odpovídá ředitelka spolku Do náruče Pavlína Němcová.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kdy potřebují pěstouni nejvíce podržet a jaké problémy na rozdíl od biologických rodičů, musí řešit?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Nejvíce to bývá na začátku doprovázení, když do rodiny přijde dítě a všichni se spolu sžívají. Pro rodinu nastává zcela nová situace, na kterou nebyla připravená. A představa, že dítě automaticky vpluje do systému a všemu se přizpůsobí je zcela nemožná.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaký je rozdíl mezi tím, když se stará rodič o své biologické dítě a když dítě přijme do pěstounské péče. Jsou ty vztahy jiné?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Když přijmete dítě, to je jedno, jak je staré. Zda je to miminko, pětileté nebo starší dítě, tak má za sebou nějakou minulost. Má za sebou jistě traumatické zkušenosti a narušený vývoj, u kterého pěstouni nemohli být a neznají jej. To dítě se nyní nějak projevuje a nikdo nechápe, proč to tak je. Očekává se, že když pěstouni použijí výchovné metody stejné, jako u svých biologických dětí, tak to zabere. Ale tak to nefunguje. A proto my pěstouny učíme terapeutické rodičovství vysvětlujeme vlastně proč se to dítě takto chová kde se to vlastně vzalo. Proč se to dítě chová zcela nezvyklým způsobem.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Často jsou už v rodině nějaké vlastní děti rodičů, musíte nastavovat i vztahy mezi jednotlivými dětmi?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče:„ Pro biologické dítě je to velmi náročná situace. pro to biologické dítě. Proto je třeba jej podporovat a pomáhat mu. Vysvětlujeme proto pěstounům, jak rozdělovat pozornost, jak reagovat na negativní reakce biologického dítěte, které jsou vlastně přirozené.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Které otázky by si měl člověk zodpovědět, když uvažuje o pěstounství?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Já jsem přesvědčená, že pěstounem nemůže být každý. Je potřeba, aby to byla zralá osobnost. Důležitá je motivace. Zda si chci doplnit rodinu, protože mi něco v životě chybí. Nebo pokud jsem ochotná a schopná otevřít srdce někomu dalšímu, abych mu pomohla, tak tato motivace je správná.“
Nahlásit chybu


K tématu

Děti bavilo na Sovinci malování i živí dravci, vyhrávaly rodinné vstupenky do památek

12. září 2023 21:00 | Bruntál | Petr Kůdela

Krásné letní počasí se spoustou nejrůznějších ukázek, desítek atrakcí, malování, živých zvířat, soutěží o ceny, divadla i sladkostí si užívaly děti mezi chladivými zdmi hradu Sovinec v rámci Dne rodin. Zúčastnilo se jej několik stovek rodin, které podporují adopce a pěstounskou péči. Vstup do expozic byl zdarma.

Nominujte výjimečné pěstouny na ocenění Moravskoslezského kraje

18. května 2023 21:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči. Jedním z kroků, jak na ni upozornit, je oceňování pěstounů, které se koná v rámci projektu Dejme dětem rodinu. Stejně jako v předchozích letech kraj i letos poděkuje třem pečujícím náhradním rodičům, kteří vzejdou z nominací veřejnosti.

Vedení Ostravy se setkalo s dočasnými pěstouny. Ve městě jich působí 33

18. prosince 2023 11:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vedení Ostravy se už tradičně v předvánoční době schází s dočasnými pěstouny, aby jim poděkovalo za jejich velmi důležitou práci. V Ostravě se o ohrožené děti stará 33 pěstounů a všichni to dělají moc rádi.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Urologie opavské nemocnice má novou endoskopickou věž za 2,6 milionu

Včera 16:45 | Opava | Jiří Cileček

Na urologickém endoskopickém operačním sále Slezské nemocnice využívají operatéři novou endoskopickou věž. Představuje nejnovější typ zobrazovací techniky a techniky elektrokoagulace, zajišťuje efektivněji stavění krvácení při operacích prostaty a močového měchýře, kterých se ve Slezské nemocnici provádí na čtyři stovky ročně.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

18. dubna 2024 12:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Dítě v pěstounské péči se chová jinak. Důležité je vědět proč
Vydáno 17. března 2021 16:50, Opava, Katka Geryková
Organizace Do náruče šestým rokem pomáhá rodinám, které přijaly do pěstounské péče dítě. Co je pro tyto rodiny nejtěžší a jak takovouto zásadní změnu co nejlépe zvládnout? Na otázky odpovídá ředitelka spolku Do náruče Pavlína Němcová.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kdy potřebují pěstouni nejvíce podržet a jaké problémy na rozdíl od biologických rodičů, musí řešit?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Nejvíce to bývá na začátku doprovázení, když do rodiny přijde dítě a všichni se spolu sžívají. Pro rodinu nastává zcela nová situace, na kterou nebyla připravená. A představa, že dítě automaticky vpluje do systému a všemu se přizpůsobí je zcela nemožná.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaký je rozdíl mezi tím, když se stará rodič o své biologické dítě a když dítě přijme do pěstounské péče. Jsou ty vztahy jiné?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Když přijmete dítě, to je jedno, jak je staré. Zda je to miminko, pětileté nebo starší dítě, tak má za sebou nějakou minulost. Má za sebou jistě traumatické zkušenosti a narušený vývoj, u kterého pěstouni nemohli být a neznají jej. To dítě se nyní nějak projevuje a nikdo nechápe, proč to tak je. Očekává se, že když pěstouni použijí výchovné metody stejné, jako u svých biologických dětí, tak to zabere. Ale tak to nefunguje. A proto my pěstouny učíme terapeutické rodičovství vysvětlujeme vlastně proč se to dítě takto chová kde se to vlastně vzalo. Proč se to dítě chová zcela nezvyklým způsobem.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Často jsou už v rodině nějaké vlastní děti rodičů, musíte nastavovat i vztahy mezi jednotlivými dětmi?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče:„ Pro biologické dítě je to velmi náročná situace. pro to biologické dítě. Proto je třeba jej podporovat a pomáhat mu. Vysvětlujeme proto pěstounům, jak rozdělovat pozornost, jak reagovat na negativní reakce biologického dítěte, které jsou vlastně přirozené.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Které otázky by si měl člověk zodpovědět, když uvažuje o pěstounství?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Já jsem přesvědčená, že pěstounem nemůže být každý. Je potřeba, aby to byla zralá osobnost. Důležitá je motivace. Zda si chci doplnit rodinu, protože mi něco v životě chybí. Nebo pokud jsem ochotná a schopná otevřít srdce někomu dalšímu, abych mu pomohla, tak tato motivace je správná.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000024551/dite-v-pestounske-peci-se-chova-jinak-dulezite-je-vedet-proc