Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Tématem letošního festivalu je žena. Kterými ženami se tedy budou moci návštěvníci festivalu nechat inspirovat?
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Téma „Síla ženy“ podle mne je věčné, stále aktuální a krásné. Jsou to především ženy nebojácné, silné, milující a pečující. Zkrátka ženy, které posunovaly běh světa kupředu.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR Po 64 nese festival jméno podle slezského básníka Petra Bezruče. Ovšem co „bezručovského“ tady dnes ještě je?
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Už v genech toho festivalu bylo míšení žánrů. První festivalové podoby (festival byl založený v r. 1958, pozn. red.) byly kombinací literatury, výtvarného umění a hudby. Šlo především o literaturu slezského básníka a barda Petra Bezruče a odraz jeho literatury v hudbě a výtvarném umění. Teprve po r. 1996 vznikl multižánrový festival v podobě, jaké ho známe dnes. A co „bezručovského“ na něm je? Je tam samozřejmě vždycky vzpomínkový akt u hrobu P. Bezruče. Jsou tady literární pořady. A letos budeme na Městském hřbitově u hrobu P. Bezruče odhalovat nový epitaf.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Připraveny jsou nejrůznější druhy pořadů: divadlo, kino, výstavy, besedy, koncerty....atd. Řekněte, které z nich by si návštěvníci neměli nechat ujít?
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Jsem strašně rád, že v rámci toho literárního odkazu máme unikátní pořad Femislam, kde budou mezi sebou soupeřit mladé básnířky z Čech i ze Slovenska. Je to pořad připravený přímo pro letošní ročník festivalu. Určitě bych pozval na tabuizované filmy do kina Odboj, kde M. Lukáčová představí svůj projekt Vagina fantasy a zároveň budeme promítat dokumenty Dilema touhy a dokument o srbské performerce Marině Abramović. Vystoupí také mladý profesor brněnské Masarykovy univerzity Ivan Foletti, který bude hovořit o ženách v církvi v době středověku. Těch unikátních pořadů postavených přímo pro náš festival je ale ještě víc.“