Nejvyspělejší civilizace starověkého Egypta a Středomoří v kontextu se životem na našem území. Toto zajímavé srovnání přináší výstava s názvem Civilizace a barbaři. A těží především z depozitářů Slezského zemského muzea.
Egyptskou civilizaci připomíná kartonážový obal na mumii s datací okolo prvního tisíciletí před naším letopočtem. Nyní je tento exponát součástí sbírek Náprstkova muzea. Za pozornost stojí také fragmenty výzdoby hrobky nejvýznamnějšího egyptského faraona Ramesse II.
Dobu Etrusků připomínají zrcátka nebo konvice se zobáčkem pro nalévání, K vidění je také mykénské keramika, výrobky z bronzu nebo olejové lampy. Nechybí ani antické keramické nádoby.
Ve vedlejší místnosti se pak nabízí srovnání s archeologickými nálezy ze stejno období, které se pojí s územím severní Moravy. Vyspělé civilizace jižní Evropy nazývaly národy z jiných částí světa barbary. Na první pohled se archeologické nálezy z jihu a severu výrazně neliší.
Asijští nájezdníci, Hunové, zanechali v Rázové, Miloticích a Lichnově na Bruntálsku své stopy v podobě částí měděných kotlů.
Stejně, jako středomořské národy, tak i barbaři používali mince. Tyto keltské duhovky jsou z ryzího zlata. Tento klíč je zřejmě prvním dokladem o cíleném zabezpečování majetku na území Slezska. O nabroušené kosti se archeologové domnívají, že jde o brusli.
Zajímavé srovnání pravěkých civilizací můžete na vlastní oči vidět ve Slezském zemském muzeu do konce roku.