Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie ČR radí, jak čelit internetovým podvodům

  • Opava,

V poslední době přibývá počet případů kybernetických podvodů. Lákají na výhodné investice, nákup na internetu nebo vyvolají paniku s informací o napadení vašeho účtu. Podvodníci mnohdy získají přístup k citlivým údajům, které chrání vaše peníze. Co dělat, abyste jim nenaletěli? Poradí Pavla Welnová z opavské policie.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Které případy internetový podvodů řešíte nejčastěji?

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR ÚO Opava: „Nejčastěji řešíme případy internetových podvodů, které se týkají investic a dále to jsou reverzní inzertní podvody. Krajské ředitelství Policie Moravskoslezského kraje zaznamenalo v loňském roce navýšení o víc jak 100 %. Územní odbor PČR Opava má navýšení o víc jak 170 % kyberpodvodů.“


Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Pachatelé se snaží vylákat peníze tzv. výhodnými investicemi, na které leckdy upozorňují v reklamě známé osobnosti. Kdy by se měl jevit takový inzerát jako podezřelý?

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR ÚO Opava: „Bohužel téměř vždy. V reklamách se objevují politici, představitelé velkých firem, sportovci, herci. V těchto případech buďte obezřetní. Pokud nejste znalí investic, nereagujte na tyto inzeráty. Běžte raději do banky a ptejte se tam.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Častou chybou je, že lidé pošlou své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví neznámému člověku. Mnohdy přes odkaz, který vypadá jako oficiální webové stránky banky. Jak to rozeznat?

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR ÚO Opava: „Tady bych doporučila určitě nikdy na žádné odkazy neklikat. A pokud kliknu, tak na žádných odkazech nezadávat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ani ke své platební kartě. Vždycky používat přímo aplikaci banky. Pokud nemám aplikaci v mobilu, pokud používám pouze počítač pro placení jakýchkoliv účtů z internetového bankovnictví, tak je dobré mít v oblíbených přímo uloženou internetovou adresu dané banky.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: A poslední případ kyberpodvodu, který zmíníme, je telefonát, kdy se pachatel vydává za úředníka z banky. Jak poznáme, že jde o falešný telefonát?

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR ÚO Opava: „Bankovní úředníci dnes většinou moc nevolají. A když, tak určitě nebudou chtít řešit situaci napadení vašeho účtu. Buďte v těchto případech obezřetní. Pokud vám přijde takový telefonát a někdo vás vystraší tím, že je váš učet napaden, ať okamžitě jednáte, ať okamžitě posíláte peníze na jiný účet, nebo ať vyberete peníze a vložíte do bankomatu na kryptoměnu, tak to určitě nedělejte. Protože rozhodně nevolá nikdo z banky, ale podvodník.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Rada na závěr. Bez internetového bankovnictví se dnes neobejdeme. Jak jej udělat co nejbezpečnějším?

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR ÚO Opava: „Určitě vždy mějte na paměti, že z banky po vás nikdy nechtějí žádné přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Ani žádné citlivé údaje z vaší platební kartě. Určitě žádný opravdový bankéř nebude chtít, aby jste si do počítače stahovali programy pro vzdálenou správu vašeho počítače. I na toto myslete a nikdy do počítače nic na požadevek cizí osoby,nic nestahujte.“




Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy



Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - okres Opava
Opava
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail