Nevhodné vytápění, střecha, do které zatéká, opadávající omítka. Městský útulek pro psy potřebuje větší rekonstrukci než se čekalo.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Je tam bohužel řešeno vytápění pomocí přímotopů, což je nákladově velice drahé a bohužel dochází tam i k tomu, že ošetřovna psů, defacto jak se říká karanténa, tak ty místnosti začínají plesnivět a začínají nám tam odpadat kachličky, stropy a střechou nám tam zatéká. V současné době připravujeme projektovou dokumentaci na kompletní opravu útulku.”
Kompletně se bude měnit topení, kdy se počítá s použitím tepelných čerpadel. Fotovoltaika není možná kvůli vzrostlým stromům v okolí. Útulek totiž sídlí u městských sadů.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Využití fotovoltaiky, která by se tam určitě hodila, je velice nízké, protože je to hodně zastíněné, to znamená, ten sluneční svit tam dopadá velice málo. Kromě uvedeného budeme samozřejmě dělat kompletní opravy kotců, které opravdu už pamatují poměrně hodně.”
V městském útulku je momentálně 16 pejsků. Mezi nimi například pražský krysařík, louisianský leopardí pes, nebo labrador. Naplněn je tak z více než 60 procent. K dispozici tady mají hned 7 výběhů.
Markéta Drešlová, referentka odboru životního prostředí: “Ošetřovatelky mají harmonogram, který jim umožňuje střídání psů, a to v jednotlivých výbězích. V některých případech mohou být v jednom výběhu dva nebo tři pejsci, a to podle toho, jakým způsobem se mezi sebou snášejí. Většinou zde bývají po dobu hodiny, hodiny a půl.”
O pejsky v útulku je velký zájem, takže se v něm dlouho nezdrží. Není to ale o tom, že člověk přijde a vždycky si pejska odvede. V útulku se jim snaží vybírat nejvhodnějšího majitele.
Markéta Drešlová, referentka odboru životního prostředí: “Zjišťujeme povahové vlastnosti daného pejska, a to třeba od původního majitele, ale také ošetřovatelky se snaží samy i zjistit, jakým způsobem se chová. Poté tedy vybíŕáme majitele, který je pro něj nejlépe vhodný. To znamená, že klidnější plemena, které jsou třeba zvyklí na starší lidi, například důchodce, se také umísťují ke starším lidem, abychom zachovali i jeho životní cyklus."
Noví majitelé musí počítat s tím, že pejsci z útulku mají speciální potřeby a potřebují čas, aby si na nové prostředí zvykli.
Daniela Müllerová, ošetřovatelka, Městský útulek pro psy: “Některý pejsek je spíš takový nervózní spíše z toho, že je tady, nové prostředí, noví lidi, všechno a trvá to třeba déle, u některých je to třeba okamžitě, že se skamarádíte i první den. Pokud je to zatoulaný pes, tak jim dáváme jména podle toho, ve kterém měsíci přišli. Třeba když přišel v lednu, tak je to všechno od L, v únoru od U a podobně. Jsou pejsci, kteří tady přijdou mimořádně a ti třeba svoje jména mají, tak těm jména necháváme.”
Provoz útulku je finančně náročný a každý, kdo by chtěl udělat dobrý skutek, může ho podpořit.
Markéta Drešlová, referentka odboru životního prostředí: “Občané nás mohou v městském útulku podpořit několika způsoby. Mohou například finančně, a to pomocí, vlastně na webové aplikaci městský útulek máme QR kód, kde nám mohou poslat nějakou částku, nebo se mohou dostavit osobně a máme tady kasičku.”
Kromě finančních darů jsou v útulku rádi za jakékoliv granule, konzervy, pamlsky, ale také hračky, nebo pelíšky.