Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chanukový svícen z nacisty vypálené synagogy se vrací do Ostravy

Ostrava-město |

Chanukový svícen, který roku 1939 přežil požár Hlavní ostravské synagogy v tehdejší Hviezdoslavově ulici, byl navrácen zpět do Ostravy. V obřadní síni Nové radnice jej převzala 9. května Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, aby byl napříště umístěn do jeho stálé expozice.

Obřadní chanukový svícen, jinak též chanukiah, urazil zpět do Ostravy dlouhou cestu, při níž nechyběly ani dramatické okamžiky. Svícen byl majetkem synagogy v Hviezdoslavově, dnes Zeyerově ulici, vysvěcené roku 1879. Hlavní ostravská synagoga stála v letech 1879 až 1939 v prostoru dnešní Zeyerovy ulice, za dnešní restaurací Radegastovna, cca 70 metrů od Masarykova náměstí.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ostravská židovská náboženská obec pozemek odkoupila od dědiců Hermanna Zwierziny za 4000 zlatých. Postavena byla podle plánů moravskoostravských stavebních mistrů Franze G. Böhma a Adolfa Michela. Náklady na stavbu byly 60 000 zlatých. V noci z 12. na 13. června 1939, zhruba devět měsíců po podpisu Mnichovské dohody a 3 měsíce po zřízení Protektorátu Čechy a Morava, nacisté úmyslně podpálili Hlavní ostravskou synagogu. Hasiči k požáru přijeli včas, měli však nařízeno chránit před plameny pouze okolní budovy. Synagogu tak oheň zcela zničil, její zbytky byly strženy a v létě roku 1940 rozebrány."

Ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Reiserovi se z trosek synagogy podařilo zachránit právě chanukiah. Jde o svícen, který je postupně rozsvěcován v průběhu Chanuky, tedy osmidenního židovského svátku světla. Ten připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Na zmizelou synagogu upomínala pamětní deska na zdi sousedního domu, odhalená v roce 1992. Od roku 2017 ji připomíná Památník holocaustu z dílny Evy Jančekové z Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity."

Za druhé světové války se čtyřčlenná rodina Isidora Reisera stala terčem nacistické perzekuce. Její členové byli vězněni nejprve v Nisku nad Sanem, později v Terezíně, Bergen-Belsenu, Flossenburgu i Osvětimi. Všem se naštěstí podařilo útrapy přežít. Chanukový svícen zatím ukrývali jejich přátelé. Chanukiah byl na konci války dopraven do Izraele, odkud jej Reiserova dcera Emilie (1924–2020), známá jako Lilly, odvezla po smrti svého bratra Lea v roce 2008 do Spojených států amerických. Ve své závěti paní Emilie obsáhla přání, aby se svícen vrátil tam, kde sloužil. Do Ostravy.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků. Jeho příběh mu dodává ještě další význam. Svícen se pro nás stává symbolickou připomínkou hrůz holocaustu a varováním, aby se již nikdy více neopakovaly. Zároveň je znamením naděje a dějinným vzkazem, že zlo nikdy nezvítězí, že i z trosek lze zachránit klenot."

Vykonavatelem přání paní Lilly Reiserové je britský spisovatel David Lawson, spoluautor oceňované knihy „Ostrava and its Jews,“ pojednávající právě o příběhu ostravské židovské komunity. Druhou autorkou je Libuše Salomonovičová, která se zúčastnila slavnostního předání. David Lawson zůstává ve stálém kontaktu se svými českými přáteli. Ostravskému muzeu svícen věnoval s podmínkou, že bude součástí stálé expozice, kde ho návštěvníci budou moci spatřit.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách. Bylo mi velkou ctí převzít svícen, který byl svědkem tolik pohnutých časů. Musím totiž v této souvislosti připomenout, že synagoga v někdejší Hviezdoslavově ulici nebyla jedinou. Do poloviny června 1939 nacisté vypálili všechny synagogy v Ostravě. Můžeme tedy říci, že svícen, který přebíráme, prošel doslova ohněm holocaustu."

David Lawson chtěl na slavnostní předání dorazit z Londýna, okolnosti mu v tom bohužel zabránily. Ještě v Anglii tedy svícen svěřil Radanu Salomonovičovi, který chanukiah předal ředitelce muzea Jiřině Kábrtové.

Nahlásit chybu


K tématu

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.

Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou, původní radnice ale stála jinde

16. ledna 2024 18:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Na konci minulého roku byla v Ostravě věnována velká pozornost budově Nové radnice, která je nově národní kulturní památkou. Pozornost si ale zaslouží i radnice Slezské Ostravy, která je další ostravskou významnou historickou stavbou. Pod památkovou ochranou je už 66 let.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Frýdek-Místek už má své vánoční stromy. Letos se chystá rozsvícení na obou náměstích

Adventní přípravy ve Frýdku-Místku pomalu vrcholí. Na obě náměstí dorazily vánoční stromy, které čeká nazdobení a následně slavnostní rozsvícení. Jedno bude v komorním duchu a druhé doprovodí tradičně nabitý kulturní program. Obě akce navodí kulturní atmosféru v obou částech města.

Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

24. listopadu 2024 12:19 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Téma kyberkriminality znělo v novojičínské knihovně, poslouchat přišli hlavně rodiče

Novojičínská knihovna pořádala přednášku s názvem Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace na téma kyberkriminality předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Fakturanti

Zbyslavice Nástup: od 2. ledna 2025 od 25 000 Kč/měsíc

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

22. listopadu 2024 11:24 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

21. listopadu 2024 16:11 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

Chanukový svícen z nacisty vypálené synagogy se vrací do Ostravy
Vydáno 10. května 2022 8:42, Ostrava-město, Jiří Cileček
Chanukový svícen, který roku 1939 přežil požár Hlavní ostravské synagogy v tehdejší Hviezdoslavově ulici, byl navrácen zpět do Ostravy. V obřadní síni Nové radnice jej převzala 9. května Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, aby byl napříště umístěn do jeho stálé expozice.

svícen chanukiah; zdroj foto: Magistrát města Ostravy

Obřadní chanukový svícen, jinak též chanukiah, urazil zpět do Ostravy dlouhou cestu, při níž nechyběly ani dramatické okamžiky. Svícen byl majetkem synagogy v Hviezdoslavově, dnes Zeyerově ulici, vysvěcené roku 1879. Hlavní ostravská synagoga stála v letech 1879 až 1939 v prostoru dnešní Zeyerovy ulice, za dnešní restaurací Radegastovna, cca 70 metrů od Masarykova náměstí.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ostravská židovská náboženská obec pozemek odkoupila od dědiců Hermanna Zwierziny za 4000 zlatých. Postavena byla podle plánů moravskoostravských stavebních mistrů Franze G. Böhma a Adolfa Michela. Náklady na stavbu byly 60 000 zlatých. V noci z 12. na 13. června 1939, zhruba devět měsíců po podpisu Mnichovské dohody a 3 měsíce po zřízení Protektorátu Čechy a Morava, nacisté úmyslně podpálili Hlavní ostravskou synagogu. Hasiči k požáru přijeli včas, měli však nařízeno chránit před plameny pouze okolní budovy. Synagogu tak oheň zcela zničil, její zbytky byly strženy a v létě roku 1940 rozebrány."

Ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Reiserovi se z trosek synagogy podařilo zachránit právě chanukiah. Jde o svícen, který je postupně rozsvěcován v průběhu Chanuky, tedy osmidenního židovského svátku světla. Ten připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Na zmizelou synagogu upomínala pamětní deska na zdi sousedního domu, odhalená v roce 1992. Od roku 2017 ji připomíná Památník holocaustu z dílny Evy Jančekové z Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity."

Za druhé světové války se čtyřčlenná rodina Isidora Reisera stala terčem nacistické perzekuce. Její členové byli vězněni nejprve v Nisku nad Sanem, později v Terezíně, Bergen-Belsenu, Flossenburgu i Osvětimi. Všem se naštěstí podařilo útrapy přežít. Chanukový svícen zatím ukrývali jejich přátelé. Chanukiah byl na konci války dopraven do Izraele, odkud jej Reiserova dcera Emilie (1924–2020), známá jako Lilly, odvezla po smrti svého bratra Lea v roce 2008 do Spojených států amerických. Ve své závěti paní Emilie obsáhla přání, aby se svícen vrátil tam, kde sloužil. Do Ostravy.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků. Jeho příběh mu dodává ještě další význam. Svícen se pro nás stává symbolickou připomínkou hrůz holocaustu a varováním, aby se již nikdy více neopakovaly. Zároveň je znamením naděje a dějinným vzkazem, že zlo nikdy nezvítězí, že i z trosek lze zachránit klenot."

Vykonavatelem přání paní Lilly Reiserové je britský spisovatel David Lawson, spoluautor oceňované knihy „Ostrava and its Jews,“ pojednávající právě o příběhu ostravské židovské komunity. Druhou autorkou je Libuše Salomonovičová, která se zúčastnila slavnostního předání. David Lawson zůstává ve stálém kontaktu se svými českými přáteli. Ostravskému muzeu svícen věnoval s podmínkou, že bude součástí stálé expozice, kde ho návštěvníci budou moci spatřit.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách. Bylo mi velkou ctí převzít svícen, který byl svědkem tolik pohnutých časů. Musím totiž v této souvislosti připomenout, že synagoga v někdejší Hviezdoslavově ulici nebyla jedinou. Do poloviny června 1939 nacisté vypálili všechny synagogy v Ostravě. Můžeme tedy říci, že svícen, který přebíráme, prošel doslova ohněm holocaustu."

David Lawson chtěl na slavnostní předání dorazit z Londýna, okolnosti mu v tom bohužel zabránily. Ještě v Anglii tedy svícen svěřil Radanu Salomonovičovi, který chanukiah předal ředitelce muzea Jiřině Kábrtové.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000031302/chanukovy-svicen-z-nacisty-vypalene-synagogy-se-vraci-do-ostravy