Žákovské parlamenty už mohou podávat své projekty do participativního rozpočtu Bo nám to není jedno, který finančně podporuje ostravský magistrát. V minulém ročníku se do něj zapojilo 19 ostravských škol a uspělo 9 z nich.
David Kaszper, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy. “Dneska proběhla i prezentace těch 9 projektů. Jsou to nádherné projekty, na kterých pracovali tam žáci a právě sami se vzdělávali a posouvali se. Měli jsme projekty sousedské, nebo ples Učíme se etiketě, nebo byl výborný projekt Peer program, který byl o kyberšikaně a bezpečnosti na internetu, kdy žáci sami učili své mladší spolužáky o tom, jak preventivně reagovat a nedostat se do nějakého problému s kyberšikanou.”
Úspěšné byly zejména žákovské parlamenty porubských ZŠ, které uspěly hned se 4 projekty.
anketa: žáci ZŠ: “Jsme rádi, že to tady bylo a určitě se budeme přihlašovat znovu do toho participativního rozpočtu. Letos jsme finance dostali a měli jsme projekt S Komenským spolu a fajně, který se podařil.”
My už máme projekt připravený, paní učitelka už ho ví a myslím si, že to bude lepší než minulý rok, ale jako parlament je fajn.”
“Byl to projekt, který se nazýval Etiketa aneb co se v mládí naučíš a vyvrcholilo to společenským žákovským plesem, který byl v březnu.”
“My tam máme něco ohledně tělocvičny, třeba nové basketbalové koše, pak tam máme, jelikož 8. a 9, třídy mají kuchyňky, tak tam máme třeba myčky.”
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Ostrava dlouhodobě podporuje Parlament dětí a mládeže. Nově také rozvíjíme parlamenty v jednotlivých městských částech ve spolupráci s městskými obvody. Já jsem moc ráda, že jsme dneska si představili podpořené projekty, které byly realizovány a ráda bych vyzvala všechny žáky, školy, aby do toho šli s námi, protože jak říká projekt, není nám to jedno.”
Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kromě porubských žákovských parlamentů, které jsou na základních školách, tak letos budeme mít novinku od října a budeme mít i vlastní Parlament mládeže, kde žáci porubských škol si budou moct postupem času zapojit i do dění v Porubě, takže se to nebude týkat jenom zlepšování klimatu v konkrétní škole, ale už z toho budeme moct těžit jako celý obvod.”
Co se týká participativního rozpočtu Bo nám to není jedno, tak žádost musí žákovské parlamenty odevzdat do konce října. Na jeden projekt je vyčleněno 8 až 15 tisíc korun.