Dva týdny klesala rtuť teploměru hluboko pod bod mrazu. Ledová pokrývka vodních ploch tak získala dostatečnou tloušťku, aby ji mohli využívat sportovci a milovníci bruslení. Z rybníků, vodních nádrží i přehrad si lidé shrnuli sníh a vytvořili si nespočet hřišť.
anketa: bruslaři: “Strach nemám, mrzlo dlouho, takže my jsme si to tady byli prvně obhlédnout, jestli se tady vůbec bruslí a když jsme zjistili, že je to plné lidí, tak jsme hnedka vyjeli.”
“Ráda bruslím na takových plochách a hokej hraju od mala. Já myslím, že když vidím tady hodně lidí, když bruslí a nic se neděje, tak asi to bude docela bezpečné.”
“Já to nekontroluju upřímně, bych řekl. Třetí den dneska jsme tady a je to super tady.”
“Teď je tady dobrý led, tak jsme přišli a v přírodě to je super. Nebojíte se, že se to pod váma propadne? Ne, my se vždycky díváme, je tady jakože tlustý led, takže je to dobré.”
Pro bruslení je led bezpečný v případě, že jeho tloušťka je minimálně 10 cm. Pokud ale chcete mít větší jistotu, pak si počkejte až bude mít alespoň 15 cm.
Jenže bruslení na venkovní vodních plochách nese i další nebezpečí. Led totiž nemusí mít stejnou tloušťku uprostřed a po krajích. Tloušťku byste tak měli kontrolovat na obou místech, Pokud se led pod někým propadne, je potřeba zachovat chladnou hlavu a hlavně by neměl případný zachránce ohrozit sebe.
Lukáš Popp, velitel stanice Poruba HZS MS kraje: "V případě, že ta osoba je na kraji, doporučujeme například podat větev nebo hodit bundu a za rukáv vytáhnout. V případě, že je ta osoba dále od břehu, doporučujeme s velkou opatrnosti nepřicházet ani nepřiskakovat, ale plazit se po ledu a rozložit co nejvíc váhu."
Důležitou zásadou také je, že pokud jde někdo bruslit někam ven, neměl by tam být sám, ale minimálně ve dvou, aby si mohli navzájem pomoct.