Po Porubě je rozmístěných na 8 stovek laviček a stejný počet odpadkových košů. Ty přes zimu prochází pravidelnou údržbou, aby byly na jaře jako nové.
Richard Hanáčik, místostarosta Ostravy-Poruby: “Samozřejmě lavičky podléhají často útokům vandalů a často se na nich podepisuje i zub času. Jsou to lavičky dřevěné na kovových podstavách, to znamená, že údržba je nutná. To znamená, že po Porubě se ty lavičky snažíme opravovat sami, zejména v zimních měsících, kdy práce na obvodu v terénu je méně.”
Jiří Klečka, předák zámečnické dílny: “Třeba odpadkové koše, které ještě nejsou úplně po životnosti, ale preventivně se opravují, když se vidí, že opravdu tam může nastat nějaký problém, tak to stahujeme průběžně, i lavičky, i odpadkové koše, i nějaké zábradlí třeba, když se dá odmontovat, tak si to tu zavezeme.”
Lavičky v Technických službách nejen opravují, ale také vyrábějí. Přes zimu jich v zámečnické a stolařské dílně připraví kolem čtyř desítek.
Jiří Klečka, předák zámečnické dílny: “My jsme se rozhodli pro výrobu vlastních laviček na základě toho, že jednak je to operativně, podle potřeby to můžeme dělat a taky byly určité problémy, třeba u laviček, které jsme objednávali odněkud buď z důvodu nekvalitní povrchové úpravy nebo i nekvalitního svařování, tak že jsme se rozhodli, že raději půjdeme touto cestou.”
Lavičky mají klasickou kovovou konstrukci, na které jsou připevněny dřevěné latě.
Petr Kocián, mistr stolařské dílny: “U nás na stolařské dílně v podstatě z fošen, které máme vysušené, nakrátíme, nařežeme na latě, ty latě potom dále hoblujeme, srovnáváme a brousíme na pásové brusce. Jak jsou opracované, tak potom tady na dílně se natírají. Tady máme dva zaměstnance. kteří řežou, chystají to dřevo a potom posléze i natírají na daný odstín laviček, který potřebujeme.”
Vyrobené lavičky se nakonec odvezou na baumaxitování a pozinkování, aby déle vydržely.