Unikátní technologie šetří ve školce energii i peníze

​Chytře ovládané topení, a to i na dálku. K tomu i výrazná úspora na nespotřebovaném teple. To je výsledek opatření radnice Mariánských Hor a Hulvák, která po zateplení Křesťanské mateřinky na ulici U Dvoru zjistila, že výsledky nejsou uspokojivé.

"Měli jsme i obavu, ať nevracíme dotaci, proto jsme přistoupili na návrh firmy, která nám navrhla instalaci zařízení. My tomu odborně říkáme "heblo". Díky němu už dochází k úsporám a finance, které jsme do instalace vložili, tak po výpočtu by se nám za rok a půl měly vrátit," pochvaluje si starostka MOb Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (NEZ.)

Podle zástupce firmy, která systém do školy dodala, je situace, se kterou se radnice setkala, poměrně obvyklá. Zateplení totiž řeší jen část problémů. 

"Tím si zabezpečíte, že máte  uvnitř větší komfort, ale objekt je přetápěn a tím pádem pokles spotřeby není takový, jako by měl být opatřením, které zateplení znamená," vysvětluje zástupce firmy Pavel Kocián.

Patentovaný systém umí ve školce optimalizovat dodávku tepla a rozhodnout o tom, kolik ho objekt potřebuje. Tepelný komfort dětí tedy zůstal beze změn, nikdo si ničeho ani nevšiml. 

"My jsme to tady instalovali, oni věděli, že tady chodíme, ale nepoznali rozdíl. Jediný rozdíl je finanční. Systém do dneška ušetřil 40 procent nákladů," dodává Pavel Kocián.

Radnice chce systém v budoucnu instalovat i do ostatních školek.
Tomík na cestách / beseda s Tomášem Vejmolou

Dnes 15:30 - 8:02
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Richard Lví srdce / přednáška Marka Zagory

Zítra 16:30 - 09.12. 8:02
Ostrava, Dům umění Ostrava

Experimentální atlas mužů / beseda se Sylvou Lauerovou

Zítra 17:00 - 09.12. 8:02
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 16 280 Kč do 22 620 Kč

Detail

Základní škola Klimkovice, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 17 070 Kč do 17 070 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků