Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoce už nikdy nebudou jako předtím. Rok po střelbě ve FNO odhalili památník obětem

Loni 10. prosince se v ostravské fakultní nemocnici stala obrovská tragédie. 7 lidí se stalo obětí šíleného 42letého střelce. Událost teď připomíná památník, který byl odhalen přesně rok poté před vchodem do polikliniky.

Je tomu rok, co v čekárně traumatologické ambulance ostravské fakultní nemocnice střílel po bezbranných lidech 42letý muž. 7 lidí jeho útok bohužel nepřežilo. Na útěku pak spáchal sebevraždu. Tuto tragickou událost si lidé připomněli při odhalení památníku obětem střelby

Anketa: pozůstalí obětí a účastníci útoku: “Stejně špatně jako ten den. Pořád stejně, to se nedá takhle zahojit. Jsem přišla o syna.”
“Já jsem myslela hlavně na tu mamku, aby se ji něco nestalo a když už tam prostě byl, tak jsem si říkala, ať první zastřelí mě, ať prostě nevidím, jak mi umírá mamka. Někdy mám noční můry.”
“Ne, že ona o mě, ale ten strach, co já jsem měla o ní, to si nedovede nikdo představit.Jak jsem se třepala a modlila se za to, ať ta hrůza skončí.”

Pietní akce se zúčastnilo nejen vedení nemocnice, ale také ostravského magistrátu, MS kraje, záchranářů a policie.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Já věřím, že prostě se to stane důstojným pietním místem a společným mementem té události, která, jak jsem říkal, nemá obdoby v psaných dějinách tohoto města.”
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Jediné mé přání je, aby se už nic takového neopakovalo, aby skutečně lidé si uvědomili, že zabíjením ostatních v podstatě nic nevyřeší a ublíží celé spoustě dalších lidí.”
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já musím říct, že pro mě už asi nikdy nebudou Vánoce takové jako předtím, protože nás to zasáhlo všechny. kteří jsme bezprostředně u té události byli a kteří jsme museli řešit i věci, které s tím byly spojené. Například naše školy, jestli je uzavřeme. Dostávaly okamžitě informaci, aby se zabezpečily, aby na to byly připravené. Takže díky bohu ještě, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.”

Památník je protikladem sochy slunce, která už u nemocnice stojí a lidem dává naději na uzdravení.

Lukáš Dvorský, autor Památníku obětem útoku: “Pomník primárně znázorňuje průnik kulky objektem a v druhé řadě taky pro komunikaci tady se sochou slunce černou díru.”

Tedy nenávratnost celé události.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Pravdou je, že poslední dny člověk přemýšlí nad tím, jestli mohl v té době udělat něco ještě jinak.“

Fakultní nemocnice po útoku zavedla řadu bezpečnostních opatření. Mimo jiné rozšířila počet bezpečnostních kamer.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy