Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zesláblá káně si přiletěla pro pomoc k hasičům přímo na stanici v Ostravě

Neobvyklou událost zažili hasiči ze stanice v Ostravě-Porubě. Ve středu jim do areálu přiletěla káně lesní. Několik hodin ji sledovali a všimli si, že dravec vůbec nechce odletět. Zavolali proto kolegy, kteří se věnují odchytům zvěře a káně zachránili. Byla zesláblá a zřejmě by neměla šanci ve volné přírodě přežít. Skončila proto v Záchranné stanici v Bartošovicích.

Káně lesní si ve středu brzy ráno přiletěla zřejmě pro pomoc do areálu hasičské stanice v Ostravě-Porubě. Možná se tomuto dravci doneslo, že právě jeden zdejší velmi pozorný hasič už zachránil v minulosti na ztemnělé silnici na Novojičínsku před jistou smrtí na křídle zraněného výra.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Dravce na hřišti si všiml ve středu krátce po šesté hodině ranní hasič, který se chystal na předání směny svým kolegům. Kolegové dali káněti několik hodin klidu, aby se „zmátořilo“ a odletělo, ale ani to nepomohlo. Posedávalo téměř bezvládně na umělém povrchu hřiště, obehnaného čtyři metry vysokým pletivovým plotem. Hasiči proto nechali otevřené vstupní dveře na hřiště, aby se mohlo káně dostat do volného prostranství, neboť bylo schopné vyletět maximálně dva metry vysoko a jen se zachytit za pletivo."

Ani po poledni se situace nezměnila. Káně se stále pohybovala po areálu stanice a bylo vidět, že není schopná dlouhého letu. Velitel stanice proto zavolal do Záchranné stanice v Bartošovicích, kde mu potvrdili, že nejde o nějakou obvyklou jarní dravčí proceduru, ale skutečně o vysílení. A hned pro něj do Ostravy vyjeli.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasiči si na pomoc zavolali kolegy ze stanice HZS MSK Ostrava-Přívoz, kteří přijeli se speciálním automobilem na odchyt zvěře. Vyplašený dravec, při snaze hasičů se k němu přiblížit, sebral své poslední nastřádané síly a přeletěl přes vysoký plot hasičského areálu do nedalekého lesíka – Přírodní památky Turkov."

Tam jej hasiči, v lesním zabahněném a místy vodou zatopeném terénu, asi po dvaceti minutách opatrně chytili do sítě a předali do péče odborníků ze Záchranné stanice v Bartošovicích.

zasahující hasič, HZS MSK: "Při odchytu bylo vidět, že zvíře by nebylo schopné přežít v přírodě, proto byl jeho odlov správnou volbou. Jsme rádi, že jsme mu mohli pomoci, a i když se káně snažilo před námi i v lesíku uletět a schovat, nechtěli jsme boj o jeho záchranu a další kvalitní život vzdát."

Káně lesní je náš nejhojnější dravec. Za zmínku stojí, že byla Českou společností ornitologickou vyhlášena Ptákem roku 2021. Lze se jen domnívat, zda to byl pud, inteligence, nebo jen náhoda, že se dravec pohyboval v místech, kde bylo jisté, že nezůstane bez pomoci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy