Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě museli pokácet další historickou lípu. Ohrožovala kolemjdoucí

Poruba přišla o další vzácný strom. U kostela svatého Mikuláše dosud stály čtyři historické lípy, které byly kdysi součástí aleje vedoucí do Klimkovic. Jedna z nich teď musela padnout k zemi, protože ohrožovala bezpečnost kolemjdoucích.

V Porubě museli pokácet další historickou lípu, I po veškerém možném ošetření se ji bohužel nepodařilo zachránit. Jde o jednu z líp pod kostelem svatého Mikuláše, jejichž počet se tak snížil na tři.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Už před dvěma roky jsme stáli před rozhodnutím pokácet jednu z těchto líp, protože byla zcela uschlá. Nepomohlo vůbec nic. V průběhu jsme zkoušeli opravdu maximum, co se dalo. Od odstranění jmelí až po injektáže. Nakonec jsme usoudili, že než ji pokácíme před těmi dvěma roky, že nám může sloužit jako biotop. Bohužel ten stav toho zbytku stromu už je takový, že by ohrožoval kolemjdoucí, proto jsme usoudili, že ho pokácíme.”

Jeho odkaz ale ještě nekončí. Přemístěn bude k rybníku pod zámkem, kde bude sloužit opět jako biotop, tedy útočiště pro hmyz. Lípy u kostela sv. Mikuláše jsou vůbec nejstaršími stromy v obvodu .

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “První zmínky jsou někdy kolem roku 1836, což je shodou okolností rok, kdy zemřel Karel Hynek Mácha , takže teoreticky tyto stromy pamatují ještě Karla Hynka Máchu a původně byly vysázeny a tvořily alej podél cesty do Klimkovic.”

O veškerou zeleň se v Porubě starají skutečně maximálně, jak to jde.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče odstraňování jmelí, tak to provádíme jednak ořezy a jednak také chemické odstraňování jmelí jako, dá se říct 3 města pouze v republice. Mimo to, pokud kácíme jakýkoliv strom, vždy probíhá náhradní výsadba. Čili musíme vysadit strom nový.”

Konkrétně pod kostelem svatého Mikuláše budou vysázeny dvě mladé lípy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy