Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vývojáři z inovačního centra v Ostravě vyrábí ochranné štíty. Vyřezávají je laserem

  • Ostrava,

Vývojové centrum IdeaHUB, které sídlí v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě, vyvinulo ochranné štíty. Odborníci tak reagovali na jejich nedostatek a nyní už jsou první stovky distribuovány mezi zdravotníky nebo také například do zařízení pro seniory. Na výrobě se podílejí i studenti VŠB.

Nedostatek ochranných prostředků inicioval u mnoha lidí i firem nebývalou aktivitu. Ve velkém se například šijí roušky a některé firmy kvůli jejich nedostatku přeorganizovaly celou výrobu. Vyrábějí se také ochranné štíty. Nejčastěji pomocí 3D tisku, což je ale poměrně pomalé. Proto přišli vývojáři ze sdíleného vývojového centra IdeaHUB, které je součástí Moravskoslezského inovačního centra, s vylepšeným štítem. Je lehký, jednoduchý i levný. "Celý ten štít se skládá ze 4 dílů. Jsou to 3 plastové díly, které vyřezáváme na laseru, a gumičky," vysvětluje předseda spolku IdeaHUB Vladimír Dostál. 

Štíty jsou vyrobeny z materiálu PET-G, což je lehká průhledná fólie. Jejich použití je nutné v kombinaci s rouškou. O výrobu se stará čtyřčlenný tým IdeaHUBu se zhruba deseti studenty VŠB ze strojní a elektro fakulty.

Ostrava v Idea HUBu objednala ochranné štíty pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, strážníky i lidi na přepážkách úřadů. Prvních tisíc kusů už je hotovo a jsou distribuovány. Polovina z nich skončila v Městské nemocnici Ostrava. "Celoobličejové štíty patří k nedostatkovým položkám, takže jsem rád, že jsme našli domácího výrobce, a jsem o to raději, že je tento výrobce inkubovaný v našem inovačním centru,"  uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.

Město objednalo těchto štítů 5 tisíc a hned další várka bude rozdělena do městských obvodů. Budou také nabídnuty praktickým lékařům a zubařům. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků