Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památník veteránů v Ostravě navrhne sochařka Pavla Sceránková. Hotov by měl být asi za rok

  • Ostrava,

Ozdobou oslav dne veteránů v Ostravě na podzim příštího roku bude odhalení památníku veteránů v centru města. Ve výtvarně - architektonické soutěži zvítězila sochařka Pavla Sceránková se třemi kovovými plastikami, které se budou pohybovat.

Letos v březnu vyhlásila Ostrava výtvarně-architektonickou soutěž na památník veteránů, který ozdobí park Československých letců. Ve dvoufázové soutěži se porotcům nejvíce zalíbil návrh sochařky Pavly Sceránkové a rada města tuto volbu schválila. Město začne s autorkou vítězného návrhu jednat o jeho realizaci bezprostředně po formálním ukončení soutěže, pravděpodobně v lednu. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: „Vítězný návrh Pavly Sceránkové nejlépe z předložených návrhů naplnil zadání soutěže. Je realistický, obsažný, a přitom příjemně lehký. Působí dynamicky a nadčasově. Po obsahové stránce nakládá s faktickými odkazy, jako jsou citace veteránských vzpomínek, a současně s geometrickými motivy, které nepůsobí pejorativně symbolicky či zbytečně militantně. Tvar pohybujících se kruhů by mohl mít nejsilnější účinek zejména po setmění, kdy se text v okruží rozsvítí. Silný symbolický obsah by mohla nabídnout také vztyčená pozice kruhů nad hlavami účastníků pietního aktu."

Vznik památníku pomohl iniciovat také plukovník Jaroslav Hrabec, bývalý ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, který v současnosti zástupce vojenského velitelství teritoria v Táboře. Byl také členem poroty. 

Jaroslav Hrabec, vojenské velitelství v Táboře: „Památník bude připomínat české, respektive československé veteránství jako celek a jeho nositele napříč generacemi, tedy legionáře – vojáky stojící u zrodu České republiky, druhoválečné veterány – československé vojáky a odbojáře bojující na frontách II. světové války a působící v domácím i zahraničním odboji, i novodobé veterány – příslušníky Armády ČR, kteří se účastní zahraničních misí. Vybraný návrh památníku považuji za dobrou volbu, protože nejen naplňuje základní myšlenku, tedy propojení všech tří etap našich veteránských tradic, ale svým provedením je i nadčasový a věřím, že proto bude blízký dnešním i budoucím vojákům – veteránům."

Tři samostatné konstrukční prvky památníku jsou navrhovány převážně z duralu, dráhy objektů mají být žulové. Užití aretačního kloubu by umožnilo jejich pohyblivost. Památník by měl být hotov v říjnu příštího roku, aby mohl být odhalen ke dni veteránů, který připadá na 11. listopad.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků